Choroby genetyczne


autor:  DomenaZdrowia.pl
kategoria:  Choroby genetyczne

Chrzęstniak to niezłośliwy nowotwór z komórek chrzęstnych, który rozwija się wewnątrz kości lub na jej powierzchni. Występuje pojedynczo lub gromadnie. Najczęściej pojawia się u osób poniżej 30 roku życia.

Chrzęstniak – objawy

Występują trzy podstawowe typy chrzęstniaków:

  • chrzęstniak śródkostny – zwykle lokalizuje się w kościach dłoni, bliższym odcinku kości ramieniowej, dalszym odcinku kości udowej i piszczelowej;
  • kostniakochrzęstniak – pojawia się jako zmiana pojedyncza, zwykle w obrębie przynasad części dalszej kości udowej, części bliższej kości piszczelowej, ramieniowej i w obrębie miednicy. Zmiana ma charakter kostnej szypuły sterczącej z przynasady, pokrytej "czapeczką" chrząstki szklistej;
  • chrzęstniak przykostny – podokostnowy rozrost chrząstki szklistej, zwykle zachodzący w kościach kończyn.

Chrzęstniak – przyczyny

W przypadku chrzęstniaka śródkostnego, w części stwierdzono uwarunkowania genetyczne.

Chrzęstniak – leczenie

Chrzęstniak leczony jest operacyjnie- usunięcie chrzęstniaka. Jeśli nie zostanie w całości usunięty odrasta. Może ulec przemianie złośliwej, do chrzęstniakomięsaka, który może wrastać do naczyń i dawać przerzuty do płuc.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Podobne artykuły