Choroby genetyczne


autor:  DomenaZdrowia.pl
kategoria:  Choroby genetyczne

Drżenie samoistne należy do chorób ośrodkowego układu nerwowego. Głównym objawem tej choroby jest drżenie rąk i głowy. Drżenie samoistne często bywa nazywane łagodnym lub chorobą Minora.

Rytmiczne ruchy, główny objaw tej choroby, ustępują w spoczynku, jednak mogą nasilać się w czasie stresu, lub gdy chory czuje się obserwowany prze kogoś. Z czasem może także dojść do drżenia. Drżenie samoistne to choroba genetyczna często połączona z innymi typami dystonii. Jest chorobą bardzo powoli nasilającą się, a pojawiająca się już nawet w młodym wieku lub też średnim.

Drżenie samoistne – leczenie

Głównie w drżeniu samoistnym stosuje się leczenie farmakologiczne. Niestety nie zawsze jest ono skuteczne. Najczęściej we wczesnym okresie choroby podaje się propranolol, mataprolol, prymidon a także toksynę otulinową. Leczenie chirurgiczne przynosi natomiast lepsze efekty. Polega na uszkodzeniu struktur mózgu odpowiedzialnych za drżenie lub też wszczepieniu do nich specjalnych elektrod stymulujących.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Podobne artykuły