Choroby genetyczne


autor:  DomenaZdrowia.pl
kategoria:  Choroby genetyczne

Epidermodysplasia verruciformis (zespół Lewandowskiego i Lutza) to choroba genetyczna, dziedziczona autosomalnie, recesywnie. Powoduje wykwity o charakterze brodawek płaskich na grzbietach dłoni, stóp, twarzy. Jest to choroba o długotrwałym przebiegu. Zmiany skórne, pojawiające się na ciele chorego, mogą stanowić przyczynę powstawania nowotworów, nawet złośliwych.

Jest to zakażenie potencjalnie onkogennymi wirusami brodawczaka. Jednak nie są one groźne dla ogółu populacji. Uszkodzony gen u osób chorych powoduje obniżenie odporności skóry, co umożliwia wirusowi głęboką penetrację w skórze oraz wystąpienie objawów klinicznych. Zmiany skórne pojawiają się już w dzieciństwie i nigdy nie ustępują.

Epidermodysplasia verruciformis – leczenie

Leczenie epidermodysplasia verruciformis nie przynosi większych efektów. Leki mogą jedynie hamować postępowanie choroby, jednak nie zmniejszają ryzyka zachorowania na raka. Nowotwory usuwane są chirurgicznie lub laserowo. Chory powinien unikać promieniowania ultrafioletowego oraz stosować kremy ochronne z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Podobne artykuły