Choroby genetyczne


autor:  DomenaZdrowia.pl
kategoria:  Choroby genetyczne

Pląsawica Huntingtona lub po prostu choroba Huntingtona (HD) to relatywnie rzadka, uwarunkowana genetycznie choroba centralnego układu nerwowego. Ujawnia się dopiero w wieku dojrzałym, po 30 roku życia. Od tego momentu średni czas przeżycia pacjenta wynosi 15-20 lat.

Pląsawica Huntingtona – objawy

Objawy pojawiają się stopniowo i ulegają nasileniu. Występują zmiany w zachowaniu chorego, obniżenie nastroju aż do depresji z możliwymi napadami złości. Dochodzą do tego problemy z pamięcią i otępienie. Oprócz tego mowa chorego staje się niewyraźna, pojawiają się tiki, ruchy pląsawicze. Ręce i nogi zaczynają drżeć, chód i postawa ciała mogą zostać zaburzone. Mogą pojawić się halucynacje, manie i paranoje oraz agresywne zachowania, także na tle seksualnym. Z powodu pojawiających się kłopotów z przełykaniem masa ciała chorego ulega obniżeniu. Mogą one również doprowadzić do zachłystowego zapalenia płuc, które jest główną przyczyną zgonów pacjentów z chorobą Huntingtona.

Pląsawica Huntingtona – leczenie

Choroba Huntingtona nie jest uleczalna. Nie można stosować leczenia przyczynowego, a jedynie objawowe. Aby załagodzić depresję, objawy psychotyczne, zaburzenia ruchowe i poznawcze pomocne okazują się leki stosowane w psychiatrii. Istotna jest również odpowiednia dieta chorego, ze względu na możliwe problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Nie do przecenienia jest wsparcie i opieka najbliższych.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Podobne artykuły