Choroby genetyczne


autor:  DomenaZdrowia.pl
kategoria:  Choroby genetyczne

Progeria to inaczej „przedwczesna starość”. To genetycznie uwarunkowany zespół, który charakteryzuje się przyspieszonym procesem starzenia. Do mutacji punktowej dochodzi w genie odpowiedzialnym za laminę A. Powoduje zaburzenia w strukturze i funkcjach jądra komórkowego. Średnia długość życia osób chorych na progerię wynosi 13 lat.

Progeria – objawy

Pierwsze objawy progerii widoczne są już u dzieci powyżej 2 roku życia. Są to: napięcie, sztywność i ścieczenie skóry, brak prawidłowego przyrostu masy ciała, łysienie. Później formują się zęby, dzieci mają starszy wygląd skóry (zmarszczki). Dzieci są zwykle łyse i małe. Z powodu utraty tkanki tłuszczowej policzki są zapadnięte a nos ściągnięty. Dodatkowo może pojawić się sztywność stawów, problemy z przemieszczaniem się stawu biodrowego. Zdarzają się krwawienia z nosa, bóle głowy, miażdżyca i schorzenia układy krążenia. Charakterystyczny jest wysoki ton głosu.

W porównaniu z reszta ciała czaszka jest duża z nieproporcjonalnie małą dolną częścią twarzy. Wiek ciała chorego zmienia się o 8-10 lat na każdy przeżyty rok. Rozwój umysłowy jest nie zaburzony. Zwykle osoby z progerią wykazują iloraz inteligencji powyżej przeciętnej.

Progeria rozwój

Progeria to choroba nieuleczalna. Jej przebieg jest bardzo różny. Decyduje o tym odporność i indywidualne środowisko życiowe.

Progeria leczenia

Nie istnieje żadna metoda leczenia progerii oraz terapia dla pacjentów z ta chorobą. Do zgonu dochodzi zwykle z powodu chorób układu krążenia (udar mózgu, zawał mięśnia sercowego) oraz postępującej miażdżycy naczyń wieńcowych i mózgowych.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Podobne artykuły