Choroby genetyczne


autor:  DomenaZdrowia.pl
kategoria:  Choroby genetyczne

Rdzeniowy zanik mięśni to choroba uwarunkowana genetycznie. Prowadzi do powiększającej się niepełnosprawności, a z czasem do śmierci.

Rdzeniowy zanik mięśni u dzieci

Istnieją trzy typy schorzenia:
Typ 1 – postać wczesnodziecięca – objawy choroby pojawiają się już przy urodzeniu bądź do 6 miesiąca życia; ogólne osłabienie mięśni, kłopoty z przełykaniem, zaburzenia mowy; przewidywany czas życia – do 2 lat (śmierć następuje w wyniku zapalenia płuc).

Typ 2 – postać pośrednia – obawy choroby pojawiają się przed 18 miesiącem życia; mimo, że objawy są podobne jak w poprzednim typie, przebieg choroby jest łagodniejszy; przewidywany czas życia – do 40 lat.

Typ 3 – postać młodzieńcza – obawy choroby pojawiają się zwykle pomiędzy 5 a 15 rokiem życia, są to zaburzenia chodu, osłabienie mięśni, częściowy zanik mięśni, niekiedy zniesienie ich odruchów, rzadziej: kłopoty z połykaniem, trudności w oddychaniu; przewidywany czas życia nie jest określony, samodzielne poruszanie się możliwe do około 40 roku życia.

Rdzeniowy zanik mięśni – leczenie

Leczenie opiera się jedynie na rehabilitacji. Efektywne ćwiczenia mają na celu zapobieganie występującym deformacjom. Możliwe operacje chirurgiczne w celu skorygowania zmian w kręgosłupie. Objawy można załagodzić przyjmując witaminę B12 oraz kwas foliowy.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Podobne artykuły