Choroby genetyczne


autor:  DomenaZdrowia.pl
kategoria:  Choroby genetyczne

Choroba dziedziczna lub spowodowana niedoborem witaminy A. Objawia się powstawaniem na skórze charakterystycznych grudek. U osób dorosłych zmiany ulegają lekkiemu cofnięciu, są mniej nasilone. Na skutek promieniowania słonecznego są one mniej widoczne wiosną i latem.

Rogowacenie mieszkowe skóry

Choroba charakteryzuje się powstawaniem grudek przymieszkowych wokół mieszków włosowych. Na grudkach widoczny jest czop rogowy. Pokryta grudkami skóra staje się sucha, szorstka. Grudki są rozsiane po ciele, ale grupują się w postaci drobnych skupisk. Objawy widoczne na kończynach, możliwe także na twarzy (okolice brwi). Przyczyną zmian skórnych jest nadmierne wytwarzanie substancji rogowej oraz niewystarczające jej usuwanie z powierzchni skóry. Substancja ta odkłada się w okolicach mieszków włosowych, tworząc charakterystyczne grudki.

Rogowacenie mieszkowe u dzieci

Objawy schorzenia pojawiają się już od najmłodszych lat. Skóra dziecka w dotyku zaczyna przypominać tarkę, można odnieść wrażenie, że ma ono nieustannie tzw. gęsią skórkę. U niemowląt schorzenie często jest spowodowane wystąpieniem łagodnej postaci atopowego zapalenia skóry. U młodzieży – może być związane z dojrzewaniem i zmianami hormonalnymi. Schorzenie nie jest groźne, nie niesie ryzyka powikłań. Zaleca się stosowanie tzw. dermokosmetyków (kosmetyki dermatologiczne przeznaczone do pielęgnacji skóry zdrowej, jak również w celu poprawy jakości skóry zmienionej chorobowo).

Rogowacenie mieszkowe – leczenie

Schorzenie może ustępować samoistnie, jednak w przypadku większego nasilenia zmian podejmuje się odpowiednie działania: stosowanie doustnie witamin A oraz C, maści, kremy z mocznikiem, witaminą A oraz E, gorące kąpiele w wodzie z dodatkiem soli kuchennej, peelingi, natryski ziołowe, masaże szorstką rękawicą. Działania te mają na celu zmiękczenie naskórka, jednocześnie ograniczają ryzyko nasilenia się zmian. Kiedy oprócz rogowacenia mamy do czynienia z wystąpieniem rumienia (zaczerwienienie skóry) u podstawy czopków rogowych, lekarz zaleca miejscowe leczenie przeciwzapalne.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Podobne artykuły