Zespół hemolityczno-mocznicowy – objawy
Schorzenie często sygnalizują:
Diagnoza następuje po wywiadzie z pacjentem, zaobserwowaniu typowych objawów, a także wykryciu zmian we krwi i w moczu. Kolejne objawy choroby to:
Zespół hemolityczno-mocznicowy – przyczyny
Zazwyczaj za powstanie schorzenia są odpowiedzialne toksyny bakteryjne E. coli lub Shigella. Istnieją także inne przyczyny, jak np. zakażenia wirusowe, leki, nowotwory, ciąża, przeszczep organów, choroby reumatologiczne. Istnieje prawdopodobieństwo, że w niektórych przypadkach choroba ma podłoże genetyczne. Zazwyczaj to jednak toksyny bakteryjne uszkadzają śródbłonek, pokrywający ściany naczyń od wewnątrz. Na skutek tego powstają skrzepliny, a te z kolei zamykają światło naczyń i uniemożliwiają właściwy przepływ krwi. Wczesne zmiany zachodzą w obrębie naczyń nerkowych, ale uszkodzenie naczyń dotyczy także innych narządów. Diagnoza powstaje po wykonaniu badań; w badaniu ogólnym moczu obecność krwinek i białka.
Zespół hemolityczno-mocznicowy – leczenie
Leczenie zespołu hemolityczno-mocznicowego polega na wykonywaniu hemodializ, przetaczaniu koncentratu krwinek czerwonych, a także podawaniu leków obniżających ciśnienie tętnicze krwi.
Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.