Zespół Klinefeltera – objawy
Zespół Klinefeltera jest chorobą wrodzoną, staje się widoczny za sprawą nieprawidłowego przebiegu procesu dojrzewania. Typowo męskie cechy nie rozwijają się w odpowiednim stopniu, w efekcie czego sylwetka mężczyzny przybiera kobiecie cechy: szeroka miednica, węższe ramiona, słabsze umięśnienie, rozwój piersi, zaburzone zstępowanie jąder, jądra małe, zaburzenia erekcji, zmniejszony popęd płciowy, słaby zarost. Mężczyzn dotkniętych chorobą cechuje także wysoki wzrost, dłuższe kończyny, zrośnięcie kości przedramienia. Charakterystyczne dla choroby jest odkładanie się tkanki tłuszczowej na biodrach i udach, występuje większe ryzyko cukrzycy, zaburzeń funkcjonowania tarczycy, otyłość. Schorzeniu towarzyszą zaburzenia osobowości.
Zespół Klinefeltera – leczenie
Leczenie trwa przez całe życie, polega na uzupełnianiu niedoboru testosteronu, co może zapobiec wzrastającym dysproporcjom w budowie ciała. Niepłodności, która często jest skutkiem schorzenia, nie można już wyleczyć.
Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.