Choroby nowotworowe


autor:  DomenaZdrowia.pl
kategoria:  Choroby nowotworowe

Nowotwór złośliwy nabłonkowy pochodzenia gruczołowego, najczęściej umiejscowiony w przewodzie pokarmowym.

Gruczolakorak – czym jest

Nowotwór ten wywodzi się z nabłonka gruczołowego błon śluzowych oraz tkanki gruczołowej, wytwarza dużą ilość śluzu.

Gruczolakorak – objawy

Gruczolokorak dojrzewając naśladuje tkankę, z której się rozwinął. Objawy choroby zależą od umiejscowienia nowotworu, a polegają na uszkodzeniu i różnego rodzaju dolegliwościach związanych z narządem, który zaatakuje nowotwór. Od tego także zależą rokowania pacjenta. Gdzie może się pojawić nowotwór?

  • w przewodzie pokarmowym (od żołądka do odbytnicy),
  • w układzie rodnym (kanał i trzon macicy, jajowody, jajniki),
  • w płucach,
  • w piersiach,
  • w nerkach,
  • w narządach endo i egzokrynnych (to ślinianki, tarczyca, przytarczyce, nadnercza, trzustka, pęcherzyk żółciowy, prostata).

Gruczolakorak – złośliwość

Złośliwość tego nowotworu oraz jego promienioczułość (zdolność komórek oraz tkanek do zmiany stanu pod wpływem promieniowania) zależy od stopnia dojrzałości. Zależność polega na tym, że im bardziej nowotwór jest dojrzały, tym mniej promienioczuły, a jednocześnie mniej złośliwy. O dojrzałości świadczy w tym wypadku m.in. zdolność do wydzielania śluzu.

Gruczolakorak – podział

Gruczokoraki można podzielić według różnych kryteriów, np. ze względu na stopień dojrzałości i agresywność raka(gruczolakorak, torbielakogruczolakorak, rak gruczołowo pochodny, rak lity), rodzaj wydzielanej substancji (rak śluzotwórczy, rak surowiczy), cechy wydzielanego śluzu (gruczolakorak śluzo twórczy, gruczolakorak śluzowo komórkowy, gruczolakorak galaretowaty), kształt komórek (gruczolakorak wałeczkowato komórkowy oraz sześciennokomórkowy).

Gruczolakorak – leczenie

Leczenie schorzenia zależy od tego, gdzie pojawi się nowotwór, a w związku z tym bardzo zróżnicowane.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu