Badania


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Badania

Densytometria układu kostnego jest badaniem obrazowym, w trakcie którego oceniana jest gęstość mineralna kości. Jest to podstawowe badanie w diagnostyce osteoporozy – schorzenia charakteryzującego się ubytkiem masy kostnej.

Na czym polega badanie i jak przebiega?

Przy pomocy densytometrii można oznaczyć gęstość mineralną kości (BMD – bone mineral density), wyrażaną w gramach na centymetr kwadratowy. Obecnie najpowszechniej stosowaną i najlepszą techniką jest technika DXA (dual-energy x-ray absorptiometry), czyli technika dwuwiązkowej absorpcjometrii rentgenowskiej. W trakcie badania oceniany jest stopień pochłaniania promieni przez tkankę kostną. Im mniejsza gęstość kości, tym mniej promieni jest pochłanianych, co znajduje swoje odbicie w wynikach. Badaniu najczęściej poddaje się odcinek lędźwiowy kręgosłupa i bliższą część kości udowej, rzadziej kość promieniową. Należy jednak pamiętać, że badanie można przeprowadzić w razie potrzeby na całym szkielecie kostnym.

W trakcie badania, pacjent leży na stole, a aparatura ustawiona jest nad badanym fragmentem kośćca. Do przeprowadzenia testów nie trzeba się rozbierać, należy jedynie usunąć z obszaru badanego metalowe elementy (np. guziki, zamki itd.). Całość procedury trwa zazwyczaj kilka minut, jest niebolesne i nie wymaga żadnego wcześniejszego przygotowania.

Jakie są wskazania do wykonania badania densytometrycznego?

Do badania nie jest potrzebne skierowanie lekarskie i tak naprawdę może je wykonać każdy, kto ma taką potrzebę. Jednak istnieje grupa pacjentów, dla których wskazane jest jego wykonanie. Należą do niej przede wszystkim:

  • kobiety powyżej 65 roku życia i mężczyźni powyżej 70 roku życia;
  • kobiety po menopauzie z czynnikami ryzyka (m.in. masa ciała poniżej 58 kg, palenie papierosów, doustne przyjmowanie sterydów przez okres powyżej 3 miesięcy, złamanie osteoporotyczne u krewnego pierwszego stopnia);
  • dorośli ze złamaniami osteoporotycznymi;
  • dorośli przyjmujący leki, powodujące utratę masy kostnej (głównie kortykosteroidy);
  • dorośli z chorobami które wiążą się ze spadkiem masy kostnej (np. RZS, nadczynność tarczycy, przewlekłe choroby nerek, niedoczynność gonad, nadczynność przytarczyc);
  • badanie w celu monitorowania leczenia.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu