Badania


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Badania

Każda kobieta wcześniej, bądź później umawia się na wizytę do lekarza ginekologa. Badanie to ingeruje w jej strefy intymne, dlatego stres z nim związany, jest jak najbardziej zrozumiały. Warto więc przed pierwszym badaniem ginekologicznym choćby teoretycznie zapoznać się z jego przebiegiem, pomoże to części z Was zmniejszyć stres przed nieznanym.

Przebieg badania ginekologicznego

Badanie ginekologiczne różni się od innych tym między innymi, że przeprowadzane jest na specjalnym fotelu ginekologicznym, a lekarz przez cały czas trwania badania ma założone jednorazowe rękawiczki. Oprócz standardowych elementów wizyty lekarskiej, czyli wywiadu i badania fizykalnego ogólnego, składa się z badania narządów rodnych kobiety. Część ginekologiczna składa się z 3 podstawowych etapów:

  • oglądania narządów płciowych zewnętrznych;
  • badania na wziernikach;
  • badania wewnętrznego – dwuręcznego.

Na początku badania, kobieta po rozebraniu się od pasa w dół, siada na zabezpieczonym jednorazową podkładką, fotelu ginekologicznym z nogami rozchylonymi i opartymi na specjalnych stojakach. Lekarz ginekolog ogląda okolice sromu i krocza. Następnie zakłada do pochwy wzierniki celem uwidocznienia ścian pochwy oraz części pochwowej szyjki macicy (czyli tarczy szyjki macicy). Na tym etapie badania ginekolog może pobrać rozmazy z pochwy oraz kanału szyjki macicy i tarczy (patrz odpowiedni artykuł "Cytologia"). Kolejnym krokiem jest badanie wewnętrzne (dwuręczne), polegające na wprowadzeniu do pochwy dwóch palców jednej ręki, a w tym samym momencie druga ręka uciska od zewnątrz powłoki brzuszne pacjentki. Technika ta ma na celu zbadanie palpacyjne pochwy, macicy i jajników. Istnieje możliwość przeprowadzenia tego badania z użyciem jednego palca, bądź wprowadzając palec przez odbytnicę. Wykonuje się to w przypadku, gdy pacjentka jest dziewicą, a błona dziewicza jest mało podatna.

Badania dodatkowe

Czasami w trakcie wizyty, jeżeli zachodzi taka konieczność, wykonuje się dodatkowe badania. Oprócz wspomnianej wcześniej cytologii, może zajść potrzeba wykonania takich badań jak: USG (głowicą przezbrzuszną lub endowaginalną), kolposkopia (patrz artykuł "Kolposkopia"), badanie z użyciem różnych odczynników chemicznych (artykuł "Kolposkopia"), badanie pochwa-per rectum (jeden palec zostaje umieszczony w odbytnicy, drugi w pochwie – badanie ma na celu palpację zatoki Douglasa, tylnej ściany pochwy i odbytnicy), pobranie wycinków w przypadku stwierdzenia podejrzanych zmian.

Jak przygotować się do badania?

Ogólne zasady higieny znają chyba wszyscy, ale trzeba uświadomić sobie, że wpływają one znacząco na dobre samopoczucie samej pacjentki podczas badania. Ważne, aby przed badaniem oddać mocz i jeżeli jest to możliwe – stolec, pomoże to rozluźnić mięśnie miednicy podczas badania.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu