Badania


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Badania

Wśród wielu metod diagnostycznych, którymi dysponuje współczesna medycyna, to specyficzne badanie bardzo często rozwiewa wszelkie wątpliwości, co do rozpoznania i dalszego postępowania terapeutycznego. Szczególnie w onkologii jest badaniem niezbędnym, jedynym które może wykluczyć, bądź potwierdzić obecność komórek nowotworowych w danym preparacie.

Badanie histopatologiczne polega na ocenie pod mikroskopem materiału, pobranego od pacjenta celem postawienia rozpoznania, toczącego się w nim procesu chorobowego. Poza tym badanie to służy m.in. do oceny zaawansowania schorzenia, jego rozległości oraz dalszego rokowania. Oceną badania histopatologicznego zajmują się lekarze patomorfolodzy i jest ono wykonywane na zlecenie lekarza przesyłającego materiał biologiczny do diagnostyki.

Metody pobrania materiału


Materiał biologiczny do badania histopatologicznego można pobrać różnymi metodami.

  • Podczas zabiegu operacyjnego – przy resekcji całego chorego narządu (np. tarczycy, jajnika), bądź jego wycinka.
  • Podczas wykonywania tak zwanej „zwiadowczej laparotomii”; chirurgicznie otwiera się jamę brzuszną oglądając i poszukując zmienionych chorobowo (najczęściej nowotworowo) tkanek – pobiera się z nich wycinki do badań.
  • Bywają wypadki, kiedy trzeba wykonać badanie śródoperacyjne tzw. „intrę”; wówczas podczas zabiegu operacyjnego pobiera się zmienione chorobowo tkanki, lub narząd do badania histopatologicznego, z których natychmiast wykonywane są preparaty, oceniane przez histopatologa. Od jego wyniku uzależnia się dalsze postępowanie chirurgiczne (np. wycina się guz w granicach zdrowych tkanek, a histopatolog ocenia czy na granicy cięcia w preparacie nie ma komórek nowotworowych; gdyż jeśli są obecne, chirurg poszerza zakres operacji).
  • Podczas biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej (BAC) czyli badania, w którym uzyskuje się materiał w postaci aspiratu komórek. Poprzez nakłucie guza cienką igłą i zassanie jego treści, którą umieszcza się na szkiełkach podstawowych. Czasem aby dobrze zlokalizować guz, biopsję wykonuje się pod kontrolą USG, gdy guz jest niebadalny, albo niewielkich rozmiarów.
  • Podczas biopsji gruboigłowej czyli badania, w którym stosuje się grubsze igły niż w biopsji cienkoigłowej; dzięki niemu uzyskuje się jakby „bloczek tkanki”, a nie tylko komórki położone w nieładzie.
  • Podczas cytologii złuszczeniowej, w której za pomocą odpowiednich szczoteczek pobiera się materiał do badania w postaci złuszczonych komórek nabłonka (np. cytologia z kanału szyjki macicy).
  • Podczas badania pośmiertnego (ze zwłok).

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu