Badania


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Badania

Badanie moczu jest jednym z głównych badań w praktyce lekarza i wraz z morfologią krwi, jednym z najczęściej wykonywanych w życiu człowieka. Pozwala na wykrycie zaburzeń nie tylko dotyczących dróg moczowych, ale również wielu innych organów.

W badaniu moczu ocenia się szereg parametrów, ale najogólniej rzecz biorąc można je podzielić na: badanie ogólne moczu oraz na badanie specjalistyczne, wykonywane najczęściej przy podejrzeniu konkretnych schorzeń (w celu weryfikacji). Badania specjalistycznie polegają na wykryciu obecności lub oznaczeniu stężenia określonych parametrów.

Na badanie ogólne moczu, składa się ocena właściwości fizykochemicznych moczu oraz ocena mikroskopowa osadu moczu. Do ocenianych właściwości fizykochemicznych należą:

  • barwa moczu;
  • przejrzystość moczu;
  • ciężar właściwy moczu (gęstość);
  • pH moczu;
  • obecność m.in. takich związków jak: glukoza, białko, związki ketonowe, bilirubina, urobilinogen, azotyny.

Po odpowiednim przygotowaniu (po wirowaniu), ocenia się pod mikroskopem osad moczu. Głównymi ocenianymi elementami są: erytrocyty, leukocyty, bakterie, nabłonki i wałeczki.

Prawidłowo mocz powinien być koloru słomkowego, przejrzysty, o ciężarze właściwym: 1.023-1.035 g/ml i pH = 4.5-8.0. Związki takie jak: glukoza, białko, ciała ketonowe, bilirubina, azotyny prawidłowo są nieobecne, a urobilinogen może występować w stężeniu poniżej 1mg/dl.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu