Badania


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Badania


Biopsja gruboigłowa (oligobiopsja)

Jest o metoda, w której stosuje się grubsze igły, niż w biopsji cienkoigłowej (igły średnicy większej niż 1,2 mm), dzięki czemu uzyskuje się "bloczek tkanki"; czyli fragment tkanki lub narządu badanego z zachowaną jego strukturą morfologiczną, a nie tylko położone w nieładzie komórki (jakby wyrwane z kontekstu). Wykonuje się to badanie w tych sytuacjach, kiedy biopsja cienkoigłowa może nie przynieść nam wystarczających informacji. Uzyskany materiał jest poddawany specjalnej obróbce, celem przygotowania odpowiedniego preparatu, ocenianego także przez patomorfologa. Sam zabieg jest bardziej bolesny, niż biopsja cienkoigłowa, stąd po wstępnej dezynfekcji miejsca wkłucia, lekarz podaje śródskórnie środek znieczulający. Najczęściej biopsji gruboigłowej poddawany jest szpik kostny (głównie celem diagnostyki białaczek, chłoniaków, uszkodzenia lub aplazji szpiku), a także te same narządy co i biopsji cienkoigłowej.

Powikłania biopsji zdarzają się rzadko, aczkolwiek trzeba się z nimi liczyć, decydując się na to badanie. Najczęstsze z nich to:

  • ból w okolicy poddanej biopsji;
  • krwawienie, krwiaki;
  • przypadkowe nakłucie sąsiednich narządów;
  • zakażenie.

W zależności od rodzaju biopsji, narządu, czy tkanki, z której będzie pobierany materiał, stanu ogólnego pacjenta oraz chorób współistniejących, zabieg ten może wymagać hospitalizacji (np. ma to miejsce w przypadku biopsji struktur położonych głęboko, czy w miejscu trudno dostępnym, bogato unaczynionych, kiedy istnieje podwyższone ryzyko uszkodzenia struktur otaczających, czy zagrożenie krwotokiem; stąd wymagana jest wówczas hospitalizacja i obserwacja pacjenta np. po biopsji nerki lub wątroby).

Przygotowanie do biopsji

O przygotowaniu do biopsji (o ile takie będzie wskazane) poinformuje lekarz. Zwykle do biopsji cienkoigłowej pacjent nie musi się szczególnie przygotowywać. Do biopsji gruboigłowej mogą być potrzebne podstawowe badania (morfologia krwi, grupa krwi, parametry krzepliwości krwi). Pacjent w dniu badania powinien być na czczo.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu