Badania


autor:  Lek. Krzysztof Bury
kategoria:  Badania, Ginekologia, Urologia

Cystoskopia to jedno z podstawowych badań w urologii, dzięki któremu możemy postawić rozpoznanie w sytuacjach, gdy nieinwazyjne badania diagnostyczne, nie są w stanie nam pomoc.

Cystoskopia lub inaczej wziernikowanie pęcherza moczowego jest badaniem pozwalającym na ocenę błony śluzowej wyścielającej pęcherz, czy ewentualnych struktur dodatkowych znajdujących się w jego wnętrzu. Prócz oceny wzrokowej wnętrza pęcherza możliwe są też do wykonania w jej trakcie drobne zabiegi (np. pobranie wycinka do badania histopatologicznego lub usunięcie kamienia moczowego).

Kiedy lekarz zaproponuje wykonanie cystoskopii?

Zanim jednak lekarz skieruje na cystoskopię, w pierwszej kolejności zleci wykonanie badań nieinwazyjnych, przede wszystkim: badanie ogólne moczu i badania biochemiczne (np. morfologia krwi, wskaźniki stanu zapalnego, poziom mocznika, kreatyniny). Z diagnostyki obrazowej pomocne mogą być: badanie ultrasonograficzne, cystourografia mikcyjna lub inne, w zależności od indywidualnych objawów pacjenta. Dopiero jeśli metody nieinwazyjne nie pozwolą na uzyskanie jednoznacznego rozpoznania, lekarz może zdecydować o wykonaniu cystoskopii.

Wskazaniami do wykonania tego badania są:

  • krwiomocz o nieznanym pochodzeniu;
  • podejrzenie guza pęcherza moczowego;
  • podejrzenie kamicy pęcherza moczowego;
  • wady rozwojowe: cewki, pęcherza moczowego, ujścia moczowodów;
  • nawracające stany zapalne pęcherza moczowego;
  • podejrzenie gruźlicy pęcherza moczowego;
  • ciała obce w pęcherzu lub w drogach moczowych;
  • konieczność pobrania wycinków do badania histopatologicznego;
  • objawy dyzuryczne (m.in.: parcie naglące, częstomocz, ból czy pieczenie podczas oddawania moczu) o niejasnej etiologii.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu