Badania


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Badania

Każda kobieta dbająca o stan swojego zdrowia, regularnie odwiedza ginekologa. Najczęściej są to wizyty kontrolne z podstawowym badaniem ginekologicznym, jednak często w trakcie wizyty wykonywane są dodatkowe procedury, takie jak właśnie badanie cytologiczne czy tzw. „czystość pochwy”.

Badanie cytologiczne – jest najlepszą metodą wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. Rak szyjki macicy należy do najczęstszych nowotworów młodych kobiet. Należy pamiętać, że leczenie raka szyjki macicy, tak jak każdego innego nowotworu złośliwego, jest tym skuteczniejsze im wcześniej zostanie on wykryty. Za pomocą cytologii można wykryć go w bardzo wczesnych stadiach.

Metoda ta jest łatwa do przeprowadzenia, niebolesna, bezpieczna i tania (można ją również wykonywać w ramach Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy, którym objęte są kobiety między 25 a 59 rokiem życia, które w ciągu 3 ostatnich lat nie miały wykonanego wymazu cytologicznego w ramach ubezpieczenia w NFZ. Zalecenia odnośnie pierwszej cytologii są niejednoznaczne, najczęściej przyjmuje się, że cytologię powinny wykonać kobiety po rozpoczęciu aktywności seksualnej, a u kobiet niewspółżyjących w wieku 18-20 lat.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu