Badania

fot. sxc.hu


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Kardiologia, Badania


Zanim kupisz ciśnieniomierz

Zanim kupisz ciśnieniomierz skonsultuj się z lekarzem, farmaceutą lub osoba kompetentną zajmującą się sprzedażą aparatów do mierzenia ciśnienia, która pomoże Ci wybrać odpowiedni dla Ciebie aparat.
Ciśnieniomierz taki powinien posiadać walidację, która potwierdza, że aparat został przetestowany i jego pomiary są wiarygodne. Z uwagi na prostą obsługę dobre są aparaty elektroniczne z mankietem zakładanym na ramię. Kupując taki aparat należy pamiętać o prawidłowym doborze mankietu, tzn. należy dopasować mankiet do obwodu ramienia osoby, która będzie go użytkowała. Nieodpowiedni mankiet może zafałszować wynik pomiaru, np. za wąski mankiet w stosunku do obwodu naszego ramienia może fałszywie zawyżać nam wartości ciśnienia tętniczego.

Podstawowe zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia tętniczego krwi:

  • Nie mierz ciśnienia po dużym wysiłku fizycznym.
  • Nie pal papierosów, nie pij alkoholu czy kawy, bądź nie spożywaj dużego posiłku na ok. pół godziny przed pomiarem.
  • Pamiętaj, by odpocząć co najmniej 5-10 minut przed każdym pomiarem.
  • Ciśnienie mierz w pozycji siedzącej bądź leżącej.
  • Zanim zaczniesz używać aparatu przeczytaj dokładnie instrukcję obsługi danego aparatu i załóż aparat zgodnie z instrukcją.
  • Podczas pomiaru nie wykonuj ruchów i nie rozmawiaj.
  • Najlepiej wykonaj kilka pomiarów (co najmniej 2), w odstępie krótkiej 1-2 minutowej przerwy i jeśli wartości różnią się znacznie, to policz średnią.
  • Dokonuj pomiarów o tych samych porach i tym samym ramieniu.
  • Zapisuj otrzymane wyniki w dzienniczku samokontroli, który pomoże Twojemu lekarzowi ocenić skuteczność leczenia lub jeśli to okaże się konieczne, dokonać jego modyfikacji.
  • Jeśli lekarz zalecił Ci dodatkowe leki w przypadku pojawienia się wysokich wartości ciśnienia tętniczego – to pozwól im zacząć działać! Najczęstszy błąd popełniany przez pacjentów, to dokonywanie pomiarów bezpośrednio po zażyciu tabletki i co kilka minut gdy wynik okaże się wysoki, a to wszystko zanim lek zaczął jeszcze działać. W ten sposób sam siebie „nakręcasz”, a stres z pewnością nie pomoże w obniżeniu ciśnienia tętniczego. Odczekaj pół godziny, aż lek się wchłonie do krwioobiegu i zmierz ciśnienie ponownie. Dopiero wówczas w razie nieprawidłowych wartości, bądź dodatkowych niepokojących Cię objawów - skonsultuj się z lekarzem.

Zanim zaczniesz dokonywać samodzielnie pomiarów ciśnienia tętniczego w domu, najlepiej poproś swojego lekarza rodzinnego lub pielęgniarkę rejonową o praktyczne wskazówki oraz zaprezentowanie pomiaru ciśnienia na aparacie, który zakupiłeś.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu