Badania


autor:  Lek. Krzysztof Nycz
kategoria:  Badania, Kardiologia

Echokardiografia, czyli potocznie echo serca, to badanie diagnostyczne obrazujące serce za pomocą ultradźwięków; czyli fal akustycznych o wysokiej częstotliwości, niesłyszalnych dla ucha ludzkiego. Dzięki szerokiej dostępności badanie to zyskało na popularności w diagnostyce serca i jego chorób.

Badanie echokardiograficzne jest nieinwazyjne, bezpieczne i powtarzalne. Nie wiąże się też z dodatkowym ryzykiem, ani bólem. Nie wymaga również specjalnego przygotowania chorego.

Może być użyte do oceny wstępnej pacjenta, jak również monitorowania odpowiedzi na leczenie oraz obserwacji u tych chorych, którzy są na pograniczu norm i patologii.

Echokardiografia – na czym polega i co bada?

Echokardiografia wykorzystuje fizyczne zjawisko odbicia fal akustycznych o wysokiej częstotliwości (2-10 mHz) od struktur serca, a także zjawisko Dopplera, czyli zmiany długości fali odbitej od poruszającego się obiektu (w tym przypadku krwinki czerwonej w przepływającej krwi i kurczącego się mięśnia serca). Emitowanie i odbieranie fal, zachodzi w głowicy aparatu echokardiograficznego, dzięki zastosowaniu w niej specjalnych kryształów piezoelektrycznych. Kryształy te drgają pod wpływem napięcia elektrycznego, wysyłając falę dźwiękową w głąb klatki piersiowej. Gdy ta fala do nich powraca, same generują różnicę potencjałów na swojej powierzchni; sygnały te są następnie rejestrowane i przetwarzane. Dzięki temu powstaje obraz na ekranie aparatu, który umożliwia dokładną ocenę:

  • wymiarów jam serca (przedsionków i komór);
  • grubości ścian serca;
  • kurczliwości globalnej i odcinkowej (jak kurczą się poszczególne „fragmenty” serca);
  • morfologii i pracy zastawek;
  • ocenę osierdzia i opłucnej;
  • ocenę dużych naczyń, ich wymiarów i przebiegu;
  • gradientów ciśnień i oporów przepływającej krwi.

Po włączeniu tzw. „nakładki” kolorowego Dopplera, można zobaczyć przepływ krwi, ocenić jej kierunek, prędkości i wyliczyć różnicę ciśnień między strukturami serca, a dużymi naczyniami.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu