Badania


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Badania

Rak jelita grubego i odbytnicy należy do najczęstszych nowotworów złośliwych, zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn, w szczególności powyżej 50 roku życia. Najlepszym sposobem na wczesne wykrycie lub nawet uniknięcie rozwoju tego raka z jego zmian prekursorowych, jest kontrola kolonoskopowa.

Badanie endoskopowe jelita grubego, czyli kolonoskopia, polega na wprowadzeniu przez odbyt do jelita grubego, giętkiego instrumentu zwanego kolonoskopem. Jest to rurka o średnicy 1,5-2,0 cm, na której końcu znajduje się kamera, przesyłająca obraz na monitor. Do badania pacjent układa się na lewym boku, z nogami zgiętymi w kolanach i podciągniętymi do góry (w stronę klatki piersiowej). Lekarz wprowadza kolonoskop w głąb jelita grubego, aż do kątnicy (okolica „połączenia” jelita grubego z jelitem cienkim). Umożliwia to ocenę błony śluzowej wyścielającej ścianę jelita na tym odcinku oraz wykrycie ewentualnych patologii.

Program badań przesiewowych raka jelita grubego

W Polsce prowadzony jest program badań przesiewowych w celu wczesnego wykrycia raka jelita grubego, u osób jeszcze bez objawów chorobowych. Program finansowany jest przez Ministerstwo Zdrowia i w związku z tym badania są bezpłatne. Jakie są warunki skorzystania z takich badań?

  • każda osoba w wieku 50-65 lat, bez objawów chorobowych;
  • osoby w wieku 40-65 lat, których przynajmniej jeden krewny pierwszego stopnia (czyli rodzic, rodzeństwo, dziecko) chorował, bądź choruje na raka jelita grubego;
  • nie są kwalifikowane osoby, które miały wykonywaną kolonoskopię w ciągu ostatnich 10 lat.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu