Badania


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Badania, Ginekologia


Konizacja

Konizacja jest metodą diagnostyczną, leczniczą lub połączeniem tych dwóch metod. Polega ona na chirurgicznym wycięciu fragmentu szyjki macicy o kształcie stożka, w którym podstawą jest tarcza szyjki macicy (część widoczna od strony pochwy). Wycięcia można dokonać przy pomocy skalpela, noża elektrycznego, pętli elektrycznej. Uważa się że wycięcie skalpelem jest najlepszą metodą (odnośnie dalszej oceny preparatu), ze względu na możliwość dokładnej oceny histopatologicznej brzegów wyciętego fragmentu, które są zmienione martwiczo przy stosowaniu metod elektrycznych.

Zabieg przeprowadzany jest w krótkim znieczuleniu ogólnym. Po zabiegu konizacji przeprowadza się łyżeczkowanie kanału szyjki i jamy macicy (patrz dalej).

Kiedy wykonuje się konizację?

Głównymi wskazaniami do wykonania konizacji są:

  • patologiczny obraz cytologii (III,IV,V wg Papanicolaou);
  • patologiczny obraz histologiczny po biopsji części pochwowej szyjki (dysplazja, stany przedrakowe, rak szyjki macicy w stopniu Ia1 według klasyfikacji FIGO);
  • patologiczny wynik badania kolposkopowego.

Wycięty fragment tkanki jest następnie oceniany w badaniu histopatologicznym i w zależności od jego wyniku podejmuje się decyzję o dalszym postępowaniu.Należy pamiętać iż jest to zabieg wykonywany głównie u młodych kobiet, chcących w przyszłości zajść w ciążę.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu