Badania


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Badania, Ginekologia

Rak piersi jest nadal ogromnym problem w Polsce, głównie z uwagi na jego późne wykrywanie. Podstawową metodą w jego diagnostyce jest właśnie mammografia lub w niektórych przypadkach USG piersi. Te krótkie i nieinwazyjne badania, systematycznie wykonywane są w stanie uratować życie wielu kobiet.

Czym jest mammografia?

Mammografia jest badaniem radiologicznym piersi (inaczej nazywana prześwietleniem piersi), którego głównym celem jest wykrycie zmian nowotworowych już na bardzo wczesnym stadium. Dzięki niej zdiagnozować można zmiany wielkości kilku milimetrów, a więc takie, które mogą być jeszcze niewyczuwalne w badaniu palpacyjnym piersi (tzn. przez dotyk). Badanie to jest szybkie, nieinwazyjne, a wiąże się jednie z niewielką dawką promieniowania oraz kilkusekundowym uciskiem piersi.

Test: Czy mam raka piersi (sutka)? Test dla kobiet

Jak przebiega mammografia?

Badanie wykonywane jest w pozycji stojącej. Na specjalnej płycie technik-radiolog układa w odpowiedni sposób pierś pacjentki, dociskając ją drugą płytą z góry i wykonuje zdjęcie promieniami rentgenowskimi. Następnie płyty, które obejmowały pierś z góry i dołu umieszcza się po bokach piersi (pierś nadal znajduje się pomiędzy nimi) i wykonuje kolejne zdjęcie. W ten sam sposób badana jest druga pierś. Następnie otrzymane klisze rentgenowskie ocenia lekarz-radiolog. Wynik badania możemy otrzymać w ten sam dzień lub w ciągu kilku dni w zależności od możliwości danej pracowni (m.in. od ilości wykonywanych dziennie badań i ilości zatrudnionych lekarzy). Badanie jest bezbolesne. Trwa od kilku do kilkunastu minut. Zwykle nie wiąże się z żadnymi powikłaniami, jeśli sprzęt używany do badania jest sprawny. Badanie wg zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego powinno być wykonywane między 45 a 50 r.ż, co 2 lata, a po 50 r.ż. co rok.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu