Badania


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Badania

Badania krwi są obecnie bardzo rozpowszechnione w diagnostyce schorzeń, a niektóre z nich wykonuje się rutynowo w trakcie badań okresowych. Nie ma chyba człowieka, który nie miałby wykonywanej w życiu morfologii, poziomu glukozy czy profilu lipidów. Warto wiedzieć jak przygotować się do tych badań oraz o czym mogą świadczyć niektóre nieprawidłowości w wynikach.

Podstawowymi i najczęściej wykonywanymi badaniami krwi są:

  • morfologia krwi obwodowej;
  • stężenie glukozy;
  • poziom cholesterolu;
  • poziom trój glicerydów;
  • obraz OB (czyli odczyn Biernackiego).

Nie będę podawał zakresu norm dla poszczególnych wyników, ponieważ zależne są m.in. od wieku i płci, a poza tym każde laboratorium, w zależności od stosowanych technik pomiaru, ma własne normy, które podawane są obok wyniku na wydruku.Morfologia krwi obwodowej

Jest jednym z najczęściej wykonywanych badań krwi, podczas którego oceniane są takie parametry jak:

Erytrocyty (RBC) – zwiększona ilość erytrocytów może pojawić się fizjologicznie np. przy przebywaniu na dużych wysokościach, może być spowodowana np. podawaniem erytropoetyny (doping), może również towarzyszyć stanom chorobowym – nie jest to jednak bardzo częste zaburzenie. O wiele częściej mamy do czynienia z obniżeniem liczby krwinek czerwonych np. w przebiegu anemii. Przyczyny mogą być różne: niedobór żelaza, kwasu foliowego, witaminy B12, utrata krwi, choroby nerek i wiele innych.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu