Badania


autor:  Lek. Krzysztof Nycz
kategoria:  Badania

Wykonywanie zdjęć rentgenowskich różnych okolic ciała stało się w medycynie rozpowszechnioną metodą diagnostyczną. Promienie rentgenowskie przenikają ciało, ulegając częściowemu pochłonięciu przez tkanki, a następnie na specjalnych detektorach lub błonach rentgenowskich odwzorowują obraz, zupełnie jak w aparacie fotograficznym.

Promieniowanie rentgenowskie (inaczej promieniowanie X), choć podobnie jak światło widzialne to fala elektromagnetyczna, jest niedostrzegalne dla ludzkiego oka. Długość tej fali jest stosunkowo niewielka, dlatego może przenikać przez ciało człowieka i odwzorowywać obraz narządów wewnętrznych. Wykorzystuje się ją do robienia zdjęć przeglądowych, zdjęć celowanych oraz tomografii komputerowej.

Jak to się dzieje, że na kliszy widzisz swoje płuca?

Promieniowanie X  jest wytwarzane w specjalnych lampach rentgenowskich. Przetwarzają one energię elektryczną w promieniowanie rentgena oraz ciepło, które musi być ciągle usuwane z aparatu przez system chłodzący. Powstałe promieniowanie opuszczając lampę, jest odpowiednio modyfikowane (eliminuje się promieniowanie rozproszone), by wreszcie przejść przez badany obszar ciała pacjenta i dać jego obraz na kliszy lub detektorze.

Promieniowanie X przechodząc przez ciało, ulega osłabieniu, najbardziej na metalowych strukturach (np. implantach ortopedycznych) oraz kościach i zwapnieniach; mniejszemu w tkankach (np. tkance łącznej, tłuszczowej, mięśniowej), zaś najmniejszemu w przestrzeniach powietrznych i gazowych (tj. drogach oddechowych, płucach, gazie zlokalizowanym w ropniu).

Powstałe zdjęcie jest czarno-białe; jasne struktury (radiolodzy określają jako tzw. cienie, gdyż opisują negatyw) odpowiadają gęstszym tkankom i większemu osłabieniu promieniowania, a ciemne (w radiologii tzw. przejaśnienia) mniejszemu. Tak na przykład na zdjęciu klatki piersiowej płuca są ciemne, a serce, naczynia oraz kości jasne.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu