Badania


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Badania

Coraz więcej chorób układu oddechowego doprowadza do inwalidztwa i wieloletniego obniżenia jakości życia oraz do przedwczesnej śmierci. Do najczęstszych należą astma oskrzelowa i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), a jednym z podstawowych badań prowadzących do ich rozpoznania jest spirometria. Dowiedzmy się więc jak wygląda to badanie i kiedy warto pomyśleć o jego wykonaniu.

Spirometria, najprościej tłumacząc, jest badaniem służącym do oceny układu oddechowego, poprzez pomiar różnego rodzaju parametrów. Badanie trwa zazwyczaj kilka minut, bezwzględnie wymagana jest współpraca ze strony pacjenta, dlatego spirometrii nie wykonuje się u małych dzieci.

Kiedy myśleć o wykonaniu spirometrii?

Badanie spirometryczne na pewno powinny wykonać osoby u których istnieje podejrzenie astmy oskrzelowej, POChP, alergii, przed zabiegami operacyjnymi w obrębie układu oddechowego. Są to najczęstsze powody skierowania na to badanie. Jeżeli chodzi o objawy, które najczęściej są powodem kierowania pacjenta na spirometrię, wymienia się: duszność, przewlekły kaszel i świszczący oddech. Warto również wykonać spirometrię u osób palących papierosy. Okresowe badania spirometryczne wykonuje się w celu kontroli, u osób z rozpoznaną chorobą płuc.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu