Badania


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Badania

Medycyna to dziedzina, która rozwija się w sposób niewyobrażalny. Każdego dnia świat przynosi nam nowe odkrycia, ulepszone leki, wprowadzane są inne standardy postępowania, nowatorskie urządzenia i metody diagnostyki. Sposoby wykrywania schorzeń są coraz bardziej dostępne, łatwiejsze do wykonania, nawet w zaciszu domowym.

Należy pamiętać, że na testach przeznaczonych do diagnostyki domowej, nie można się 100% opierać. Przede wszystkim rozpoznanie choroby wymaga dodatkowo potwierdzenia innymi, wiarygodnymi metodami. Przed wykonaniem testu warto zapoznać się dokładnie z instrukcją jego wykonania i postępować zgodnie z instrukcją producenta. Ważnym elementem jest poprawne odczytanie wyniku. Fałszywie ujemny wynik może sprawić, że nasza czujność zostanie uśpiona i nie zwrócimy uwagi na objawy danej choroby. Natomiast wynik fałszywie dodatni może dostarczyć nam niepotrzebnego stresu.

Zrób testy online (Zdrowie, Psychologia, Dziecko)

Wśród testów, które możemy wykonać samodzielnie w domu, znajdują się:

Test na krew utajoną w kale; jest to badanie służące do wykrywania krwi niewidocznej gołym okiem, lecz rozpoznawanej za pomocą metod diagnostycznych. Test wykrywa hemoglobinę ludzką, znajdującą się w kale. Obecnie dostępne testy na krew utajoną w kale, nie wymagają diety bezmięsnej stosowanej 3 dni przed badaniem, jak to miało miejsce w starszych metodach. Krew utajona w kale, może pojawiać się w przebiegu nowotworów jelita grubego (ten test jest jednym z kilku badań przesiewowych w rozpoznaniu tej choroby), w zapaleniach jelit, czy chorobie wrzodowej.

Testy paskowe do badania moczu
; testem tym możemy oznaczyć następujące parametry: odczyn moczu, ciężar właściwy moczu, obecność w moczu: białka, glukozy, ciał ketonowych, bilirubiny, urobilinogenu, czy związków azotowych.  Zanurza się pasek w próbce moczu i porównuje zabarwienie paska ze skalą barwną, dołączoną do testu. Wykorzystywane np. do oceny funkcji nerek.

Testy paskowe do oznaczania poziomu glukozy i ciał ketonowych w moczu lub tylko ciał ketonowych. Podobne do testów paskowych do badania moczu, tyle że w tych oceniamy tylko wybrane dwa (lub jeden) parametry. Test ten jest bardzo pomocny u pacjentów z cukrzycą, pozwala bowiem określić stopień jej wyrównania.

Test ciążowy; test służący do wczesnego stwierdzenia ciąży przy pomocy badania moczu. Wykrywa on ludzką gonadotropinę kosmówkową (hCG), czyli hormon pojawiający się w moczu i surowicy krwi kobiety ciężarnej już po kilku-kilkunastu dniach od zapłodnienia. Wynik pozytywny nie służy do ostatecznego potwierdzenia ciąży! Wynik negatywny nie oznacza braku ciąży – być może minął zbyt krótki czas od zapłodnienia i stężenie hCG jest jeszcze zbyt małe.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu