Badania


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Badania


Test owulacyjny; Test przydatny dla tych kobiet, które planują zajście w ciążę. Służy on do określenia dnia owulacji, poprzez wykrycie obecności hormonu luteinizującego (LH) w moczu. Jest to hormon, którego stężenie wzrasta przed dniem owulacji. Ważne jest dokładne zapoznanie się z treścią ulotki, dołączonej do testu, tak by wybrać odpowiedni dla danej kobiety dzień jego wykonania (uzależniony od średniej długości cyklu tej kobiety).

Test paskowy do oznaczania stężenia glukozy we krwi przy użyciu gleukometru; to chyba najbardziej popularny i najczęściej stosowany test. Gleukometry służą do kontroli stężenia glukozy we krwi i zależnie od niego ustalenia odpowiedniej dawki insuliny u chorych  na cukrzycę.

Testy na obecność narkotyków; służą do wykrywania niektórych narkotyków (m.in. amfetaminy, kokainy, marihuany) w moczu. Wyróżniamy testy, które wykrywają jeden rodzaj narkotyku lub wykrywające kilka najczęściej stosowanych. Ważne jest odczytanie wyniku w odpowiednim przedziale czasu od rozpoczęcia testu, który znajdziesz na ulotce dołączonej do testu. Test ten nie służy do określenia ilości zażytego narkotyku.

Test wykrywający obecność zakażenia HIV; to kolejny bardzo ważny test, z uwagi na poważne następstwa jakie związane są z tym specyficznym zakażeniem wirusowym. Wykrywa on obecność przeciwciał przeciwko HIV w surowicy krwi. Od momentu zakażenia do jego wykrycia przy pomocy tego testu musi upłynąć pewien czas – od kilku tygodni do kilku miesięcy (jest to tzw. okienko serologiczne). Dlatego wynik negatywny tego testu nie świadczy o braku zakażenia, gdyż może być on wykonywany właśnie w okresie tego okienka serologicznego. Stąd należy powtórzyć test po kilku miesiącach (zwykle zaleca się po trzech) i jednocześnie do tego czasu unikać sytuacji, w których moglibyśmy narazić innych na ewentualne zakażenie.

Test na obecność Helicobacter pylori we krwi; wykrywa on obecność przeciwciał w surowicy krwi przeciwko bakterii, będącej głównym czynnikiem ryzyka choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, ale także: zapalenia błony śluzowej żołądka, a nawet raka żołądka.

Każdy otrzymany w domu wynik dodatni, należy zweryfikować innymi, wiarygodnymi metodami diagnostycznymi, bądź skonsultować się z lekarzem.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu