Badania


autor:  Lek. Krzysztof Nycz
kategoria:  Badania

Tomografia komputerowa (TK) jest techniką obrazowania wnętrza ludzkiego ciała, wykorzystującą promieniowanie rentgenowskie, z nieosiągalną w klasycznych zdjęciach RTG dokładnością.

Aparat do tomografii zbudowany jest z ruchomego stołu, na którym leży pacjent oraz pierścienia obracającego się wokół niego. Po jednej stronie „ringu” znajduje się źródło promieni rentgenowskich (czyli lampa), a po przeciwnej, układ detektorów rejestrujących osłabioną wiązkę promieniowania (po przejściu ich przez ciało pacjenta). Sygnał z tych czujników przetwarzany jest przez komputer, tak by na monitorze powstał obraz, badanych struktur, w wybranej przez lekarza projekcji. Tomografia dostarcza nie tylko obrazów dwuwymiarowych (tzw. 2D), ale również umożliwia trójwymiarowe rekonstrukcje. Poszczególne tkanki można oznakować różnymi kolorami dla lepszej wizualizacji, co jest szczególnie przydatne przy planowaniu skomplikowanych operacji i zabiegów chirurgicznych.

Z tomografii komputerowej otrzymywane są obrazy o wysokim kontraście, czyli można z dużą precyzją rozróżniać poszczególne tkanki oraz określać granice narządów lub procesów chorobowych. Uzyskuje się to poprzez dożylne podawanie środka kontrastującego podczas badania. Dzięki niemu uwidacznia się naczynia i analizuje ukrwienie narządów lub struktur patologicznych (np. guzów). Środki kontrastowe, stosowane w diagnostyce TK, zawierają w swojej cząsteczce jod, dlatego nie powinno się ich stosować u osób z niekontrolowaną lub nieznaną chorobą tarczycy. U części pacjentów kontrast może też wywołać reakcje niepożądane (wysypki skórne, reakcje alergiczne, bóle głowy, szumy w uszach, uczucie duszności, potliwość, rozszerzenie naczyń krwionośnych, nudności i wymioty, itd.); nie występują one zawsze, zwykle są krótkotrwałe i niezbyt nasilone. Można też wykonać TK bez podawania kontrastu – tzw. przeglądowe TK.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu