Badania


autor:  Lek. Krzysztof Nycz
kategoria:  Badania


Przygotowanie do badania

Lekarz, przed skierowaniem pacjenta na badanie, przeprowadza z chorym rozmowę na temat chorób współistniejących, zabiegów i operacji jakie przechodził. Podczas tego wywiadu powinno się poinformować lekarza o chorobach przewlekłych (cukrzycy, chorobach układu krążenia, astmie, chorobach nerek, tarczycy, układu nerwowego, padaczce itd.), przyjmowanych lekach, dotychczasowych badaniach oraz planowanych zabiegach i interwencjach (np. leczenie promieniami, terapia jodem radioaktywnym).

Przed tomografią osoba powinna pozostać na czczo i nie przyjmować posiłków przez co najmniej 5-6 godzin. Badanie trwa zwykle kilka do kilkunastu minut, podczas których pacjent leży nieruchomo na przesuwającym się stole, zintegrowanym z aparatem TK. Dokładne informacje na temat przygotowania się do badania, dostępne są w pracowni TK. W zależności od obrazowanych okolic ciała, osoba nadzorująca badanie, może poprosić pacjenta o wstrzymanie na chwilę oddechu.

Tomografia komputerowa jest dość bezpieczną i nieinwazyjną metodą diagnostyczną, jednak nie powinno się jej wykonywać u kobiet w ciąży, małych dzieci (chyba że nie ma możliwości postawienia rozpoznania z zastosowaniem innych metod diagnostycznych), a u kobiet w wieku rozrodczym po 10 dniu cyklu.

Kiedy przydatna jest tomografia?

  • Tomografię komputerową stosuje się w ortopedycznej i pourazowej ocenie kości (szczególnie złamań czaszki, kręgosłupa, okolicy barku, biodra) oraz szczegółowej ocenie osteoporozy.
  • Obrazowanie TK jest także szczególnie przydatne w diagnostyce zmian naczyniowych (np. tętniki wewnątrzczaszkowe, tętniaki aorty) oraz podejrzeniu krwotoku lub krwiaków wewnątrzczaszkowych.
  • TK dostarcza również dodatkowych informacji w onkologii i chirurgii. Ocenić można na jego podstawie: guzy zapalne i nowotworowe, przerzuty, a także schorzenia układu pokarmowego.
  • Technika ta znalazła zastosowanie w kardiologii, przy ocenie zwężeń tętnic wieńcowych, ich uwapnienia oraz drożności pomostów aortalno-wieńcowych.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu