Choroby zakaźne


autor:  Lek. Jakub Cetnarski
kategoria:  Choroby zakaźne

Aztecki władca, Montezuma, ukarał niegdyś hiszpańskich konkwistadorów za to, że zajęli jego kraj. Zemsta była sroga, najeźdźcy umierali w boleściach i męczarniach, ale nie z powodu tortur, czy na polu walki, ale w przebiegu infekcji przewodu pokarmowego, wywołanego skażoną wodą. Do dziś „zemsta Montezumy” dotyka turystów odwiedzających Meksyk, lecz na szczęście nie jest już tak tragiczna w skutkach.

Biegunka podróżnych, nazywana potocznie „zemstą Montezumy” lub „zemstą faraona”, jest zakażeniem przewodu pokarmowego, dotyczącym osób podróżujących nie tylko do Meksyku, ale także do innych krajów o niskich standardach higieniczno–sanitarnych. Najwięcej zachorowań rocznie (20-56%) notuje się w Afryce północnej, Azji, Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie. Nieco mniej bo ok. 10-20% występuje w Afryce południowej, Izraelu, krajach śródziemnomorskich, Japonii i na wyspach Pacyfiku.

Jak i czym można się zarazić?

Do zakażenia dochodzi drogą doustną, a nośnikiem patogenów mogą być skażone: woda, pokarm, brudne ręce. Infekcję wywołują głównie (80%) bakterie enterotoksyczne Escherichia coli z grupy ETEC (Enterotoxigenic Escherichia coli). Inne patogeny mogące także przyczyniać się do wystąpienia objawów to: wirusy (rotawirusy, norowirusy), pierwotniaki (Giardia lamblia, Entamaeba histolytica, Cryptosporidium, Cyclospora cayetanensis). Jeśli zapalenie przewodu pokarmowego wywołane jest przez bakterie lub wirusy, wówczas objawy pojawiają się po kilku do kilkunastu godzinach. W przypadku etiologii pierwotniakowej okres wylegania choroby jest nieco dłuższy nawet do kilkunastu dni.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu