Choroby zakaźne


autor:  Lek. Anna Wasielewska
kategoria:  Choroby zakaźne

Borelioza jest chorobą, wywoływaną przez bakterie zwane krętkami, przenoszonymi przez kleszcze. Wywołują one zmiany, które mogą dotyczyć skóry, stawów, a nawet serca i mózgu.

Podczas ugryzienia przez kleszcza, krętki przedostają się do skóry, a z niej do krwioobiegu. W miejscu ich wniknięcia pojawia się rumień pełzający, który zgodnie ze swoją nazwą przemieszcza się na inne rejony skóry. Kiedy wrócimy z leśnej wycieczki najistotniejsze jest, aby dokładnie oglądnąć swoje ciało przed upływem 24 godzin, gdyż kontakt kleszcza ze skórą już ponad 48 godzin grozi zachorowaniem na boreliozę.

Objawy

Przebieg boreliozy dzielimy na 3 stadia, które mogą następować kolejno po sobie, bądź pojawić się jednoczasowo.

Stadium I (wczesne)

  • Dominują objawy grypopodobne, jak gorączka, „łamanie w kościach”, ból gardła, czy kaszel.
  • Rumień pełzający (wędrujący) – pojawia się w ok. 6-7 dni od ugryzienia, ale może się uwidocznić też później. Jest to na początku czerwona grudka, która stopniowo się powiększa. Może mieć średnicę nawet >5cm. Nie swędzi, ani nie jest bolesna.
  • Chłoniak limfocytarny skóry – bardo rzadki. Jest to niebolesny, czerwono-niebieskawy guzek; najczęściej pojawia się na brodawce sutkowej, mosznie, czy małżowinie usznej.

Objawy stadium wczesnego powinny ustąpić w przedziale 3-12 tygodni od ugryzienia, ale nierzadko zdarza się, że choroba przechodzi w stadium II.

Stadium II (wczesne rozsiane)

  • Zapalenie stawów – dotyczy stawu kolanowego, skokowego i łokciowego. Obserwujemy wtedy jego ocieplenie, zaczerwienienie i opuchnięcie. Objaw ten może utrzymywać się od kilku dni do kilku tygodni, a nawet nawracać po jakimś czasie. Jeśli nie będziemy go leczyć, zapalenie stawów może przejść w formę przewlekłą.
  • Zapalenie mięśnia sercowego – rzadko występuje; objawia się zaburzeniami rytmu serca;
  • Zapalenie układu nerwowego (tzw. neuroborelioza) – również bardzo rzadko występujące powikłanie. Łagodny przebieg objawia się tylko bólem głowy, a jeśli choroba zajmie nerwy czaszkowe, to obserwujemy różnego stopnia porażenia.  Sugerowana jest wtedy wizyta u neurologa.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu