Choroby zakaźne


autor:  Lek. Anna Wasielewska
kategoria:  Choroby zakaźne


Stadium późne

  • Przewlekłe zanikowe zapalenia skóry kończyn: strasznie trudna nazwa, a oznacza nie mniej ni więcej czerwonosinawe zabarwienia na skórze rąk i nóg. Z czasem można w tych miejscach stracić owłosienie, może pojawić się ból i uczucie mrowienia.
  • Przewlekłe zapalenie stawów,  mięśni, ścięgien.
  • Neuroborelioza, która długo się utrzymuje.

Leczenie

Podstawą do włączenia leczenia, głównie antybiotykami, jest pojawienie się objawów chorobowych (nie leczy się samego ugryzienia przez kleszcza). A tylko właściwa antybiotykoterapia, we wczesnym stadium choroby – np. zaraz po pojawieniu się rumienia, może dać szanse na 100% wyleczenie.

Najlepszym lekarstwem na choroby jest zapobieganie ich wystąpieniu, bądź unikanie ryzykownych zachowań.

  1. Idąc do lasu powinniśmy szczelnie osłonić skórę – długie rękawy, spodnie, czapka z daszkiem, czy kapelusz.
  2. Można stosować liczne środki ochronne i odstraszające kleszcze.
  3. Po wizycie w lesie dokładnie oglądnąć swoją skórę.
  4. Jeśli znajdziemy kleszcza, trzeba go usunąć najlepiej wąskimi szczypczykami. Złapać kleszcza jak najbliżej skóry, a potem stopniowo wykręcać. Jeśli nie usuniemy go w całości, (zostanie np. głowa) wystarczy zdezynfekować. Nie wolno smarować skóry tłustymi substancjami, alkoholem, benzyną, czy śliną, gdyż to zwiększa ilość substancji wydalanych przez kleszcza do naszego organizmu.
  5. Po usunięciu kleszcza trzeba obserwować swoje ciało, w poszukiwaniu pierwszych objawów boreliozy. W razie jakichkolwiek podejrzeń, najlepiej zgłosić się do lekarza rodzinnego.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu