Choroby zakaźne


autor:  Lek. Jakub Cetnarski
kategoria:  Choroby zakaźne

Dzisiaj na wakacje możemy wyjechać prawie wszędzie. Wystarczy mieć motywację, trochę wolnego czasu, gotówki i zaplanować wymarzoną podróż nawet do krajów tropikalnych.

Jednak wrócić możemy nieco mniej zadowoleni, jeśli zachorujemy w trakcie pobytu lub przywieziemy chorobę ze sobą. Jakie schorzenia czyhają na nas w tropikach i jak się przed nimi ustrzec – to wszystko znajdziesz poniżej.

Do chorób tropikalnych będziemy zaliczać te, które występują głównie w rejonach około równikowych, ale też w niektórych niszach klimatu podzwrotnikowego. Czynnikami wywołującym mogą być: bakterie, wirusy, pasożyty oraz grzyby. Najczęstsze jednostki chorobowe, które występują w krajach strefy gorącej to:

  • choroby pasożytnicze: zimnica (malaria), ameboza, leiszmanioza, schistosomatoza, filarioza;
  • choroby bakteryjne: dur brzuszny, riketsjoza;
  • wirusowe: denga, gorączki krwotoczne;
  • grzybice: histoplazmoza.

Termin „choroby tropikalne” nie jest do końca precyzyjny. Dotyczy schorzeń, których raczej nie spotyka się w innych rejonach geograficznych; występują w krajach o niskim poziomie społeczno-ekonomicznym i sanitarnym. Panujące w nich złe warunki bytowe, niski poziom wykształcenia i oświaty zdrowotnej oraz patologie społeczne (prostytucja, niewolnictwo, narkomania) wpływają na większą zapadalność na uprzednio wymienione choroby. Wysoka temperatura powietrza oraz wilgotność to idealne warunki do przeżycia i namnażania się przenosicieli zarazków (komary, moskity). Nie oznacza to jednak, że w krajach tych nie występują jednostki chorobowe, spotykane w innych częściach świata.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu