Choroby zakaźne


autor:  Lidia Koperwas
kategoria:  Choroby zakaźne


Epidemiologia

Martwicze zapalenie powięzi (gangrena, zgorzel) jest chorobą dotyczącą zarówno kobiet jak i mężczyzn. U dzieci występuje niezmiernie rzadko, a przyczyną jej rozwoju w większości przypadków jest ospa wietrzna. Z kolei u noworodków rozwój zgorzeli można kojarzyć z wystąpieniem zapalenia pępka, który u niemowląt po porodzie wymaga bardzo starannej higieny i dbałości. W związku z tym, to właśnie u noworodków występuje bardzo wysoki procent śmiertelności na zgorzel, który wynosi aż 87,5%. Poziom śmiertelności wzrasta wraz z powierzchnią ciała, która zostaje objęta martwicą. Ryzyko wzrasta w przypadku zajęcia powyżej 5% powierzchni ciała. Z przeprowadzonych badań wynika, że grupą najbardziej narażoną na tę chorobę są osoby po 60-tym roku życia oraz narkomani.

Podsumowanie

Pomimo iż NF jest rzadko występującą jednostką chorobową, to jednak na całym świecie obserwuje się ostatnio wzrost częstości zachorowań. Podjęcie wczesnych działań w przypadku doznania ran miażdżonych, czy zanieczyszczonych, może bardzo przyczynić się do ograniczenia śmiertelności w tej chorobie. Dlatego też nie lekceważmy zanieczyszczonych, ciężko gojących się, nawet niewielkich ran, ponieważ nawet te niepozorne ranki, mogą stać się początkiem tej jakże groźnej choroby.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu