Choroby zakaźne


autor:  Lek. Jakub Cetnarski
kategoria:  Choroby zakaźne

Szacuje się, iż 1/3 populacji naszego globu zakażona jest prątkiem gruźlicy. Każdego roku notuje się na świecie od 8 do 9 mln nowych zachorowań, z czego aż 95% przypada na kraje trzeciego świata.

Nie każda osoba zarażona rozwinie jednak pełnoobjawową chorobę. Częściej zdarza się tak, że gruźlica pozostaje w uśpieniu w bezobjawowej postaci. Do grup o największym ryzyku rozwoju choroby należą osoby zakażone wirusem HIV, narkomani, bezdomni, pensjonariusze domów opieki społecznej, imigranci z krajów trzeciego świata, a również pacjenci leczeni lekami immunosupresyjnymi (obniżającymi odporność).

Gruźlica jest chorobą zakaźną, wywołaną przez prątka gruźlicy (Mycobacterium tuberculosis), odkrytego przez niemieckiego lekarza Roberta Kocha w 1882 roku. Do zakażenia dochodzi drogą wziewną, a miejscem rozwoju gruźlicy w 90% są płuca. Poza płucami gruźlica może zająć takie narządy lub układy jak: opłucna, węzły chłonne, kości, stawy, skóra, układ moczowo-płciowy, ośrodkowy układ nerwowy, układ pokarmowy.

Jak się rozpoczyna?

Objawy ogólne, które pojawiają się po zakażeniu prątkiem gruźlicy, nie są charakterystyczne tylko dla tej choroby, dlatego tak trudno ją z początku rozpoznać. Najczęściej występują: gorączka, osłabienie, utrata apetytu, spadek masy ciała, nocne poty, złe samopoczucie. Do wymienionych objawów, w przypadku gruźlicy płucnej dołączają się: kaszel (który trwa powyżej trzech tygodni), początkowo najczęściej suchy, a następnie wilgotny, z odkrztuszaniem śluzowej lub ropnej wydzieliny, a nawet krwiopluciem. W zaawansowanych przypadkach gruźlicy dochodzi do duszności, a z czasem może dojść do niewydolności oddechowej.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu