Choroby zakaźne

fot. sxc.hu


autor:  Lek. Jakub Cetnarski
kategoria:  Choroby zakaźne

Grypa to temat, który w ostatnim czasie wzbudzał wiele kontrowersji. Największy niepokój wśród społeczeństwa wywoływały doniesienia mediów o przypadkach śmiertelnych grypy (szczególnie „sławnej” grypy AH1N1). Rzeczywiście powikłania nieleczonej grypy mogą być nawet śmiertelne, lecz w znacznej większości nie pozostawia ona trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Grypę wywołują wirusy z rodziny Myxoviridae, znane są ich 3 rodzaje: A, B, C. Największe znaczenie mają typy A i B (typ C występuje przede wszystkim u dzieci, ale po ustąpieniu zakażenia, organizm często wytwarza przeciw niemu trwałą odporność). Odpowiedzialne są one za zagrożenie epidemiologiczne, gdyż mają wyjątkową zdolność do mutacji i tworzenia coraz to nowszych podtypów. Choroba rozwija się w ciągu 1-4 dni po ekspozycji na wirusa i przenoszona jest drogą kropelkową. Człowiek zainfekowany, może zakażać innych na 1 dzień przed wystąpieniem objawów u siebie i aż 5 dni po ich manifestacji. U dzieci te przedziały czasowe mogą wyglądać nieco inaczej i okres zakaźności może trwać nawet do 10 dni.

Test: Czy Twoje dziecko wie jak unikać grypy?

Dowiedziono, że ryzyko zachorowania na grypę jest o wiele większe wśród takich grup jak: dzieci w wieku 6-59 miesięcy, starszych ludzi po 50 r.ż., kobiet w ciąży, chorych na POChP, ludzi stosujących leki hamujące działanie układu immunologicznego (leki immunosupresyjne), a także wśród przebywających w domach opieki i pracowników służby zdrowia.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 3.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu