Choroby zakaźne


autor:  Lek. Jakub Cetnarski
kategoria:  Choroby zakaźne

Gdy pojawia się katar i mierna gorączka wielu z nas bagatelizuje je i w ich „towarzystwie” uczęszcza do szkoły, czy pracy. Czy wiemy jednak, że takie postępowanie prowadzić może do powikłań i kuracji bardziej rozciągniętej w czasie? Aby szybko wrócić do formy i zdrowia, warto wiedzieć z jakim przeciwnikiem ma się do czynienia.

Przeziębienie to jeden z popularniejszych zespołów objawów, wywołany infekcją wirusową, trwający przeciętnie od 5-7 dni. Zaczyna się katarem, uczuciem zatkania nosa (wywołanym przez obrzęk jego błony śluzowej), częstym kichaniem, drapaniem lub bólem gardła oraz ogólnym stanem „rozbicia organizmu”. Może dołączyć się stan podgorączkowy, trwający do 3 dni. Sam kaszel, po ustąpieniu innych objawów, trwać może jeszcze nawet 2-3 tygodnie. Podobny obraz objawów spotykamy w trakcie grypy lub ostrego zapalenia zatok. Są to cięższe schorzenia, gdyż wirus grypy może zająć także dolne drogi oddechowe, a zatoki mogą nakadzić się infekcją bakteryjną (bakteriami: Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Stafylococcus aureus). Prowadzi to do ciężkiego przebiegu choroby.

Test: Czy Twoje dziecko wie jak unikać grypy?

Zatem gdy pojawią się objawy takie jak:

  • gorączka trwająca powyżej 3 dni;
  • wydzielina z nosa dłużej niż 10 dni;
  • ropna wydzielina w kącikach oczu;
  • ból ucha lub twarzy (zatok) lub zębów powyżej 7dni;
  • w kolejnych dniach przeziębienia ból gardła,

należy się skonsultować z lekarzem (może on rozpoznać: zapalenie zatok, zapalenie ucha, powikłania grypy).Przeziębienie wywołują różnorodne wirusy (najczęstsze z nich to: RSV, paragrypy, rhinowirus, Coxackie, a także Coronavirus i Enterowirus), dlatego nie istnieje skuteczna profilaktyka, jak również leczenie celowane, aby zwalczyć konkretny patogen. Nie wykonuje się więc badań serologicznych celem określenia typu wirusa, a jedynie w przypadku anginy paciorkowcowej.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu