Choroby zakaźne


autor:  Lek. Anna Wasielewska
kategoria:  Choroby zakaźne

Tężec jest chorobą, która swoimi objawami jednych przeraża, innych wpędza w bezsilność. Tężcem można się zarazić w bardzo prosty sposób; wystarczy zabrudzić skaleczoną skórę ziemią, bądź zranić się brudnym narzędziem.

Duże ryzyko zakażenia występuje w przypadku ran miażdżonych, kłutych, zawierających ciało obce, czy zabrudzonych odchodami, bądź śliną zwierząt (rany kąsane).

Kto/co jest sprawcą?

Czynnikiem zakaźnym jest bakteria Clostridium tetani, w polskim tłumaczeniu laseczka tężca. Bakteria ta dostaje się nerwami do mózgu i rdzenia kręgowego, powodując silny skurcz mięśni szkieletowych i bardzo wysokie ich napięcie.

Objawy

Charakterystyczne dla tej choroby jest występowanie okresu zwiastunowego i kilku postaci manifestujących objawów.

Okres zwiastunowy (występuje zanim rozwinie się pełnoobjawowy tężec): Chory zgłasza wówczas gorsze samopoczucie, ból głowy, jest niespokojny i intensywnie poci się. Nie może spać, a wokół rany występuje ból i uczucie mrowienia.

Postać uogólniona (niestety najczęstsza): objawy, które się pojawiają można podzielić na dwa typy :

  1. dotyczące głównie mięśni: zwiększone napięcie mięśniowe z licznymi skurczami. Nie występują zaburzenia świadomości, pojawiają się zaś utrudnienia w połykaniu i żuciu, aż do ujawnienia się szczękościsku. Charakterystyczny skurcz mięśni wokół ust wykrzywia twarz, w tzw. „uśmiech sardoniczny”. Wygięcie tułowia w łuk w stronę grzbietową, ze zgięciem kończyn górnych i wyprostowaniem dolnych, jest chyba najbardziej zapadającym w pamięć objawem tej postaci (nazywa się on opistothonusem). Dodatkowo pojawiają się pojedyncze skurcze mięśni w reakcji na światło i dźwięk, czy dotyk.
  2. dotyczące układu wegetatywnego. Objawy te pojawiają się w około 2 tygodnie od zachorowania i mogą prowadzić do śmierci. Są to np.: nadciśnienie tętnicze, arytmie (na zmianę z szybkim i wolnym biciem serca), hipertermia, skurcz krtani, czy zatrzymanie moczu.

Postać miejscowa: Dotyczy tylko okolicy rany, a objawia się sztywnością mięśni wokół jej brzegów. Z reguły ustępuje sama, ale może też być zwiastunem postaci uogólnionej.

Postać noworodkowa: Pojawia się, gdy kikut pępowinowy noworodka ulegnie zakażeniu. W Polsce występuje rzadko.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu