Choroby zakaźne


autor:  Lek. Anna Wasielewska
kategoria:  Choroby zakaźne


Leczenie

Podstawowymi czynnościami, jakie powinniśmy wykonać, to zapewnić choremu drożność dróg oddechowych  i wezwać karetkę. W szpitalu wdrożona zostanie dokładna diagnostyka i odpowiednie leczenie. Lekami zasadniczymi są antytoksyna przeciwtężcowa lub ludzka immunoglobulina przeciwtężcowa. Chory wymaga też zapewnienia mu spokoju i ciszy.

Profilaktyka – rzecz najważniejsza!

Kiedy się skaleczymy, ranę należy oczyścić, najlepiej przemywając ją wodą z mydłem. Przy poważnych, głębokich ranach – trzeba zgłosić się na szpitalny oddział ratunkowy, gdzie zostanie wykonane chirurgiczne opracowanie rany. Chirurg oczyści ją, usunie martwe tkanki, ciała obce lub ropną wydzielinę.

Ważna jest też profilaktyka przed ekspozycją. Osoby, które są narażone na zakażenie tężcem z racji wykonywanego zawodu (np. rolnicy, ogrodnicy, leśnicy), powinni zostać zaszczepieni szczepionką przeciw tężcowi. Szczepienie podstawowe obejmuje 3 dawki : I – dzień rozpoczęcia szczepień, II – za miesiąc i II – za 6 miesięcy od I dawki. Co 10 lat trzeba podawać tzw. dawkę przypominającą dla pełnego zabezpieczenia.

Natomiast co zrobić, kiedy doszło do zranienia, a nie byliśmy zaszczepieni?

  • Takie osoby dostają szczepionkę tężcowo-błoniczą i kontynuuje się szczepienie podstawowe, kiedy rana jest mała i istnieje małe ryzyko zakażenia.
  • Kiedy istnieje duże ryzyko (rozległa, zabrudzona rana), podaje się tak samo szczepionkę tężcowo-błoniczą i dodatkowo swoistą antytoksynę, a następnie szczepienie podstawowe.

Jeżeli osoba otrzymała kiedyś szczepienie podstawowe, ale było ono albo 5-10 lat temu, albo ponad 10 lat temu – należy podać szczepionkę tężcowo-błoniczą, w przypadku małego ryzyka. Jeśli istnieje duże ryzyko, a szczepionka była >10lat temu, podaje się dodatkowo jeszcze antytoksynę.

Każdy powinien mieć świadomość, że tężec nie jest chorobą lekką. Osoba chorująca naprawdę cierpi, leczenie nie jest proste, a ryzyko zgonu istnieje. Dlatego nie wolno nam bagatelizować żadnych uszkodzeń skóry, w szczególności tych zabrudzonych, czy z ciałami obcymi.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu