Choroby zakaźne


autor:  Lek. Jakub Cetnarski
kategoria:  Choroby zakaźne

Ugryzło Cię zwierzę. Czy grozi Ci wścieklizna? Niestety, pomimo szeroko prowadzonych programów szczepień zwierząt domowych i dzikich, ta choroba nadal jest zagrożeniem dla ludzi. Gdy wścieklizna zacznie dawać objawy, jest już za późno na leczenie i często taki stan kończy się śmiercią. Warto więc wiedzieć coś więcej o tej niebezpiecznej chorobie.

Wścieklizna jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez należący do rodziny rabdowirusów – wirus wścieklizny. W większości przypadków do zakażenia dochodzi po ukąszeniu przez chore, dzikie zwierzę, lub przez zadrapanie, wyjątkowo rzadko przez wdychanie zakażonego powietrza (a dokładnie wdychanie zanieczyszczonych wirusem cząstek z odchodów, w jaskiniach zamieszkałych przez nietoperze).

Należy pamiętać, że nie tylko dzikie zwierzęta mogą być nosicielami tego wirusa. Zwierzęta domowe takie jak koty czy psy również mogą być zarażone. Postępowanie po zakażeniu jest bardzo ważne, ponieważ nieleczone, nieuchronnie prowadzi do śmierci.

Wędrówka wirusa

Wirus w trakcie ugryzienia przenika wraz ze śliną zwierzęcia do rany. Z  czasem dochodzi do migracji wirusa do mięśni w okolicy rany i namnażania w nich jego komórek, a następnie wędrówki poprzez włókna nerwowe (zaopatrujące dane mięśnie) do rdzenia kręgowego i mózgu. W mózgu następuje dalsze namnażanie się wirusa i ponownie drogą włókien nerwowych migracja do tkanek obwodowych. U człowieka okres inkubacji czyli wylęgania choroby (czas od zakażenia do wystąpienia pierwszych objawów) wynosi od 7-10 dni do ponad 1 roku. Zależne jest to od umiejscowienia ugryzienia (w uproszczeniu – im ugryzienie zlokalizowane jest dalej od mózgu, tym okres wylęgania dłuższy) oraz od dawki wirusa jaka wniknęła do rany. Okres inkubacji wścieklizny przenoszonej przez nietoperze wynosi 3-4 tygodnie.

Objawy

Pierwsze objawy często bywają bagatelizowane, ponieważ nie są charakterystyczne dla wścieklizny. Może wystąpić:

  • uczucie dyskomfortu w miejscu ukąszenia;
  • ból głowy;
  • bezsenność;
  • niepokój.

W miarę postępu choroby mogą pojawić się zaburzenia połykania, wodowstręt, drgawki, pobudzenie, zachowania maniakalne. Niestety, kiedy pojawiają się pierwsze objawy wścieklizny, jest już za późno na leczenie.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.7 (3 głosów)

Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu