Choroby zakaźne


autor:  Lek. Jakub Cetnarski
kategoria:  Choroby zakaźne


Co zatem robić aby szybko i skutecznie leczyć tę chorobę?

Po pierwsze w warunkach domowych należy dokładnie umyć ranę wodą z mydłem, następnie osłonić ranę pozwalając jednak, aby krwawiła. Jak najszybciej należy udać się do lekarza celem zaopatrzenia rany i wdrożenia – jeśli jest to konieczne – leczenia. Jeśli jest to możliwe, należy sprawdzić, czy zwierzę, które nas ugryzło ma aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie, lub gdy obce zwierzę jest bezpańskie, lub dzikie, należy poinformować o zdarzeniu lekarza weterynarii. Jeśli uda się złapać zwierzę, powinno zostać poddane obserwacji weryfikującej, czy jest ono chore na wściekliznę.

Leczenie rany powstałej wskutek ukąszenia przez zwierzę podejrzane o wściekliznę, powinno dotyczyć postępowania ogólnego. Polega ono na dokładnym oczyszczeniu rany, podaniu przypominającej dawki szczepionki przeciwtężcowej oraz antybiotyku o szerokim zakresie działania (np. doksycyklina). Oprócz postępowania ogólnego, należy wdrożyć swoistą profilaktykę przeciw wściekliźnie polegającą na:

  • podaniu ludzkiej immunoglobuliny przeciw wściekliźnie (HRIG), z której połowę dawki wstrzykuje się wokół rany, a połowę podaje się domięśniowo;
  • podaniu szczepionki uzyskanej na ludzkich komórkach diploidalnych (HDCV) – podaje się ją domięśniowo według schematu 0,3,7,14,28 (dni po zakażeniu).

Jak zapobiegać zakażeniom?

Istnieje szereg zasad do których należy się stosować, aby uniknąć zakażenia, z których podstawowe to:

  • unikanie dziwnie zachowujących się zwierząt – zarówno domowych, jak i dzikich (należy pamiętać ze wścieklizna nie zawsze musi objawiać się pobudzeniem zwierzęcia – każda zmiana zachowania zwierzęcia może być objawem choroby!);
  • nie karmić i nie głaskać obcych zwierząt;
  • regularnie szczepić przeciw wściekliźnie zwierzęta domowe, pamiętając aby udać się do weterynarza w przypadku ugryzienia lub nawet podrapania przez inne zwierzę  (szczepienie psów jest obowiązkowe i wykonuje się je jeden raz na rok, począwszy od 2 miesiąca życia psa; szczepienie kotów jest zalecane aczkolwiek nie jest obowiązkowe)

Istnieją również szczepionki podawane profilaktycznie przed możliwym zakażeniem wirusem wścieklizny. Przeznaczone są głównie dla osób narażonych zawodowo na kontakt z chorymi na wściekliznę zwierzętami. Należą do nich: weterynarze, strażnicy leśni, hodowcy zwierząt itp.

Należy zawsze pamiętać o możliwości zakażenia wścieklizną każdego zwierzęcia i o tym, że jest to choroba, której lepiej unikać, niż się z nią zmierzyć.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.7 (3 głosów)

Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu