Choroby zakaźne


autor:  Lek. Jakub Cetnarski
kategoria:  Choroby zakaźne

Wirusowe zapalenie wątroby typu B jest nadal problemem na skalę światową. Badania wskazują że ponad 2 mld osób przebyły zakażenie wątroby wirusem HBV, a wśród nich ponad 200-350 mln osób jest aktywnie zakażonych. WZW B wywoływane jest przez wirus z rodziny Rabdoviridae.

Droga zakażenia

Wirusowym zapaleniem wątroby typu B (potocznie nazywanym przez pacjentów żółtaczką typu B) możemy się zarazić poprzez: kontakt z zainfekowaną krwią lub przez kontakty seksualne z zakażoną osobą. To szokujące, ale do przeniesienia zakażenia wystarczy jedynie 0,00004 ml krwi zakażonej, a ryzyko zakażenia HBV po zakłuciu igłą z krwią osoby zakażonej wynosi aż 23-62%. Do zakażenia dziecka może także dojść w trakcie porodu, gdy chora jest matka. Wyróżnia się czynniki ryzyka i ryzykowne zachowania, na które powinno się zwracać szczególną uwagę, są to:

  • leczenie preparatami krwi i hemodializa;
  • częste zmiany partnerów seksualnych;
  • uzależnienie od narkotyków przyjmowanych dożylnie;
  • homoseksualizm u mężczyzn;
  • praca zawodowa wymagająca narażenia na kontakt z krwią;
  • bliski kontakt z chorym na przewlekłe zapalenie wątroby typu B.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu