Choroby zakaźne


autor:  Lek. Jakub Cetnarski
kategoria:  Choroby zakaźne


Objawy i diagnozowanie choroby

Wyróżniamy ostrą i przewlekłą infekcją HBV. Ostra postać może przebiegać bezobjawowo lub wystąpić mogą: męczliwość, nudności, ból brzucha, mięśni i stawów, wymioty, a gdy pojawi się żółtaczka, dołączają się także: świąd skóry, ciemne zabarwienie moczu i jasny, odbarwiony stolec. Postać przewlekła początkowo także może mieć przebieg skryty - pojawia się głównie uczucie zmęczenia i obniżany nastrój. Dopiero powiększenie wątroby z jej uszkodzeniem (marskością) może się manifestować w postaci: zażółcenia skóry, stanów podgorączkowych, zmniejszenia apetytu, utraty masy ciała, nudności, wymiotów, objawów związanych z zaburzeniami hormonalnymi (obniżenie libido, nieprawidłowe miesiączkowanie, niepłodność). W związku z faktem, że w wątrobie wytwarzane są czynniki krzepnięcia krwi, mogą wystąpić krwawienia z dziąseł i nosa. Obserwuje się także bolesne skurcze mięśni.

Rozpoznanie postaci ostrej choroby stawia się na podstawie stwierdzenia antygenu HBs wirusa w surowicy oraz wzrostu parametrów uszkodzenia wątroby (głównie poziom ALT kilka lub kilkanaście razy przekroczony ponad normie). Ważnym jest fakt, iż antygen można wykryć dopiero ok. 4 tyg. od zakażenia. W rozpoznaniu postaci przewlekłej bierze się pod uwagę konkretny czas stwierdzenia antygenu HBs oraz dodatkowo wynik biopsji wątroby.

Leczenie WZW B

Ostre WZW B nie leczy się przyczynowo, a jedynie zachowawczo. Zaleca się: odpoczynek, dietę (o składzie: 70% łatwo przyswajalne węglowodany, 10-20% tłuszcze, 10% białka) i unikanie leków takich jak: kwas acetylosalicylowy, kwas walproinowy, paracetamol, izoniazyd, halotan. Celem leczenia jest głównie prawidłowe odżywianie i utrzymanie odpowiedniego stanu nawodnienia. W niepowikłanym ostrym WZW B powrót do pracy normalnej aktywności życiowej następuje w ciągu 6 miesięcy.

W leczeniu przewlekłego WZW B stosuje się leki przeciwwirusowe (interferony, lamiwudyna, adefowir), ale tylko po spełnieniu odpowiednich kryteriów, ustalanych przez lekarza. Kwalifikacja zależy od intensywności namnażania wirusa i nasilenia zmian w wątrobie. Poza tym obowiązuje bezwzględny zakaz picia alkoholu, który prowadzi do szybszej progresji marskości wątroby.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu