Choroby zakaźne


autor:  Lek. Krzysztof Nycz
kategoria:  Choroby zakaźne

Do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych może dojść w przebiegu zakażenia różnymi patogenami, zarówno wirusowymi, grzybiczymi, jak i bakteryjnymi. Jest to stan nagły i nie należy odwlekać zgłoszenia się do lekarza, ani też rozpoczęcia leczenia, które powinno się odbywać w oddziale szpitalnym.

Objawy

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych typowo objawia się:

  • wysoką gorączką;
  • bólem głowy, któremu mogą towarzyszyć nudności i wymioty;
  • ogólnym osłabieniem i złym samopoczuciem;
  • drażliwością oraz zaburzeniami świadomości (jak senność, splątanie, majaczenia, osłupienie, halucynacje);
  • objawy neurologiczne (drgawki, porażenia mięśni);
  • najbardziej jednak charakterystycznym objawem jest sztywność karku, która polega na niemożności zbliżenia brody do klatki piersiowej (brzegu mostka), a przy próbie zgięcia szyi występuje opór, przy którym chory odczuwa nasilenie bólu.

Lekarz podczas badania może również wykazać obecność innych objawów, wskazujących na podrażnienie opon mózgowo-rdzeniowych, przez toczący się w nich proces zapalny, co dodatkowo potwierdza rozpoznanie.

Oprócz w/w objawów mogą występować symptomy infekcji górnych dróg oddechowych lub przewodu pokarmowego. U małych dzieci objawy choroby mogą się różnić od powyższych, dlatego powinno się zachować czujność, jeśli dziecko niechętnie przyjmuje pokarm, często płacze lub jest niepokojąco podsypiające oraz gdy stwierdzi się napięcie, uniesienie lub tętnienie ciemiączka.

Wszystkie niepokojące objawy powinny być skonsultowane z lekarzem, który udzieli pomocy lub skieruje do szpitala.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu