Dermatologia


autor:  Lek. Karolina Kozicka
kategoria:  Dermatologia

Bardzo jasna karnacja z prześwitującymi naczynkami, równie jasne, wręcz siwe włosy, często czerwone źrenice i różnobarwne tęczówki - taki wygląd może zwracać uwagę i budzić zainteresowanie na ulicy. Jeśli widzieliście kogoś o tak nietypowej urodzie, prawdopodobnie był to albinos.

Albinizm inaczej nazywany bielactwem, jest defektem skóry, polegającym na niewystępowaniu w niej melaniny (barwnika/pigmentu skóry). Przypadłość ta dotyka około 1% populacji. Dzieli się ją na bielactwo nabyte i wrodzone - to zaś dalej na uogólnione i częściowe. Występuje w obrębie wszystkich ras, jednakowo często u obu płci. Może wystąpić w każdym wieku, jednakże w co najmniej 50% przypadków rozpoczyna się przed 20 rokiem życia, w tym w 25% przypadków pojawia się już u dzieci we wczesnym okresie szkolnym. U co trzeciego pacjenta bielactwo występuje w najbliższej rodzinie.

Przyczyny bielactwa

Istnieją różne teorie powstawania tego schorzenia. Teoria autoimmunologiczna twierdzi, że dochodzi do uszkodzenia melanocytów (komórek barwnikowych skóry produkujących pigment) przez przeciwciała. Według teorii neurogennej - uszkodzenie melanocytów ma miejsce przez substancje wydzielane przez zakończenia nerwowe. Natomiast teoria autocytotoksyczna – bazuje na twierdzeniu, że w melanocytach brak jest mechanizmów chroniących przed toksycznym wpływem prekursorów melaniny.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (2 głosów)

Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu