Dermatologia


autor:  Lek. Barbara Klasa
kategoria:  Dermatologia


U dzieci do ok. 12 roku życia rzadziej występują zmiany wysiękowe, skóra jest sucha, a świąd jest bardzo nasilony. Najbardziej typowym miejscem zmian jest grzbietowa strona nadgarstka. Zmiany są rozmieszczone symetrycznie, są to plamy rumieniowe z grudkami, przeczosami (uszkodzeniami naskórka wywołanymi częstym drapaniem), małymi strupami, lichenizacją (pogrubieniem skóry w wyniku przewlekłego stanu zapalnego i uporczywego drapania) i zmianami zapalnymi. Choroba obejmuje również powierzchnie mięśni zginaczy: dół łokciowy, dół podkolanowy, grzbietową stronę rąk i stóp. Rzadziej zmiany dotyczą policzków, karku i powiek. Oblizywanie warg może być przyczyną zapalenia czerwieni wargowej.

W okresie dojrzewania i u dorosłych zmiany skórne są symetryczne i najczęściej zajmują skórę powiek, czoła, okolicy okołoustnej, karku, szyi, górnej części klatki piersiowej, obręczy barkowej, dołów zginaczy i grzbietowej powierzchni rąk. Skóra jest sucha, ma zabarwienie szarożółte przez co pacjenci wyglądają na starszych i bardziej zmęczonych niż są w rzeczywistości. Częstym objawem jest hiperpigmentacja skóry – ciemniejsze zabarwienie widoczne zwłaszcza na powiekach i bocznych powierzchniach szyi. Bez względu na wiek, atopowemu zapaleniu skóry zawsze towarzyszy świąd. W wyniku ciągłego pocierania powierzchnia paznokci jest wygładzona i wypolerowana.

Bez względu na wiek chorego podstawowym objawem w przebiegu AZS jest świąd skóry. Jest on przyczyną zaburzeń snu i łaknienia, trudności w koncentracji, zwiększonej pobudliwości, a także uogólnionego powiększenia węzłów chłonnych i objawu „wypolerowanych paznokci”.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu