Dermatologia


autor:  Lek. Barbara Klasa
kategoria:  Dermatologia

Rozrost naskórka spowodowany infekcją brodawczaka ludzkiego (HPV) przyjmuje postać brodawek skórnych. Wirus przenoszony jest drogą bezpośredniego kontaktu, najczęściej w miejscach pęknięć lub otarć naskórka.

Wirus brodawczaka ludzkiego wywołuje różne odmiany kliniczne brodawek skórnych: brodawki zwykłe, brodawki płaskie, brodawki stóp i kłykciny kończyste (brodawki weneryczne, czyli narządów płciowych).

Brodawki zwykłe

Brodawki zwykłe są wywoływane przez wirus brodawczaka ludzkiego, najczęściej typ HPV2. Początkowo żółtaworóżowe grudki przekształcają się z czasem w kopulaste, szarobrązowe, rozsiane i szorstkie, często z ciemnymi, punktowymi plamkami na powierzchni. Brodawki mogą występować pojedynczo, ale częściej są mnogie, mają skłonność do grupowania się i zlewania. Najczęstszą lokalizacją są ręce, okolica okołopaznokciowa, łokcie, kolana, podeszwy stóp.

Brodawki zwykłe mogą się utrzymywać na skórze wiele miesięcy, a nawet wiele lat. Nie obserwuje się dodatkowych objawów, jedynie brodawki około paznokciowe mogą być bolesne.

Istnieje kilka metod leczenia brodawek zwykłych:

  • zamrażanie ciekłym azotem;
  • elektrokoagulacja;
  • stosowanie kwasu salicylowego w kolodionie.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu