Dermatologia


autor:  DomenaZdrowia.pl
kategoria:  Dermatologia

Kurzajki – jasne, szarobrunatne, mające grudkowatą, szorstką konsystencję, wywołane przez wirusy brodawki. Są bardzo zaraźliwe i niekiedy – trudne do wyleczenia. Jak ich uniknąć? Jak leczyć, kiedy się pojawią?

Kurzajki – skąd się biorą?

Za powstawanie kurzajek odpowiada wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Ma on wiele odmian, a każda z nich wywołuje odmienny rodzaj brodawek. Kurzajkami można się zarazić poprzez bezpośredni kontakt z zakażoną nimi osobą, ale także poprzez korzystanie ze wspólnych przedmiotów, takich jak ręcznik, sztućce, inne przedmioty domowego użytku. Miejscami, szczególnie podatnymi na przenoszenie wirusa są te, przez które przewija się duża liczba ludzi, np. basen, sauna, solarium. Najczęściej pojawiają się na stopach i dłoniach (miejsca słabiej ukrwione), mogą występować pojedynczo i w skupiskach. Szczególnie podatne na wirusa są dzieci, młodzież, osoby o obniżonej odporności organizmu, osoby mające skłonności do drobnych skaleczeń, urazów skóry na dłoniach, nadmiernej wilgotności dłoni czy np. obgryzania paznokci. Ponadto w grupie zwiększonego ryzyka są chorzy w trakcie chemioterapii oraz pacjenci po przeszczepach. Ważne, aby kurzajek nie rozdrapywać, gdyż łatwo przeniosą się w inne miejsce.

Kurzajki – jak się ich pozbyć?

Nie ma jednej, najlepszej metody na walkę z kurzajkami. Sposoby, które jednym pomagają, dla innych okazują się zupełnie nieskuteczne. Jedni twierdzą, że metody domowe w niczym nie pomagają, inni zaś są sceptyczni co do skuteczności środków farmakologicznych. Oto przykładowe formy walki z kłopotliwą dolegliwością:

 • płyny, żele, maści zawierające kwas salicylowy, mlekowy lub mocznik;
 • jaskółcze ziele – nacieranie kurzajki sokiem mlecznym z jaskółczego ziela (płyn o lekko żółtym zabarwieniu, dość brudzący); podobnie – sok z łodygi mniszka lekarskiego;
 • okłady z liści babki – robienie okładów z posiekanych liści babki; okłady powinny trwać około tygodnia;
 • olejek lub nalewka z żywotnika – nacieranie brodawki kilkoma kroplami 2 razy dziennie;
 • olejek z drzewa herbacianego – umieszczanie kropli codziennie na brodawce i zalepianie plastrem do ustąpienia;
 • czosnek – przykładanie rozgniecionego na miazgę czosnku na kurzajkę, następnie zalepienie plastrem; opatrunek należy zmieniać około 4-5 razy dziennie;
 • lapisowanie - patyczek lapisowy można zakupić w aptece;
 • w gabinetach dermatologicznych:
  • krioterapia – usuwanie poprzez zamrażanie kurzajek ciekłym azotem, podtlenkiem azotu; powstaje niewielka blizna;
  • usuwanie laserem – zabieg niewskazany w przypadku kurzajek w okolicach paznokci i na grzbietach rąk;
  • łyżeczkowanie – usuwanie za pomocą łyżeczki dermatologicznej; po zabiegu pozostaje mała blizna;
  • metody keratolityczne (np. zeskrobywanie kurzajek preparatami z kwasem retinolowym) – usuwanie brodawek płaskich na twarzy; nie pozostawia śladów.

Walkę z kurzajkami najlepiej jednak rozpocząć od wizyty u dermatologa, który oceni, czy jest to rzeczywiście brodawka, a nie przykładowo – zmiana nowotworowa.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu