Dermatologia


autor:  Lek. Barbara Klasa
kategoria:  Dermatologia


Zajady – kandydoza kątów ust

Są to zwykle obustronne, bolesne pęknięcia z tworzeniem się nadżerek w kątach ust, niekiedy ze współistniejącym zakażeniem bakteryjnym. Do powstawania zajadów usposabia niedobór witamin z grupy B (zwłaszcza B2), cukrzyca, a także drażnienie przez protezy. Nie leczone zajady mogą utrzymywać się długo.

Kandydoza międzypalcowa

Charakterystycznym objawem jest bolesna nadżerka otoczona obrzękniętą i zmacerowaną tkanką. Zmiany w zdecydowanej większości przypadków zlokalizowane są między III i IV palcem ręki lub stopy.

Wyprzenia drożdżakowe

Typowymi miejscami wyprzeń są pachwiny, pachy i fałdy pod piersiami, zwłaszcza u kobiet otyłych. Na obrzeżach wykwitu, poza strefą rumienia, obecne są drobne, satelitarne krostki, pojawia się także delikatne złuszczanie wokół wykwitu.

Kandydoza pieluszkowa

U niemowląt z podrażnieniem i maceracją naskórka może dojść do wtórnego zakażenia grzybami Candida albicans. Często dzieje się tak w przypadkach pieluszkowego zapalenia skóry. Źródło zakażenie jest w stolcu, dlatego też do tego typu zmian może dochodzić u starszych ludzi z nietrzymaniem moczu i kału.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu