Dermatologia


autor:  Lek. Barbara Klasa
kategoria:  Dermatologia


Kandydoza wałów i płytek paznokciowych

W początkowym okresie zakażenia, wały paznokciowe są obrzęknięte, bolesne i zaczerwienione, przy ucisku na tylny lub boczny wał paznokciowy może wydobywać się ropa. W długotrwałym przebiegu zakażenia, płytki paznokciowe tracą połysk, stają się szaro żółtawobrunatne, ulegają przerostowi i rozwarstwieniu.

Łupież pstry

Jest to powierzchowne zakażenie naskórka wywołane przez drożdżaki z gatunku Pityosporum furfur. Zmiany umiejscowione są najczęściej w obrębie klatki piersiowej, mogą występować również  na całym tułowiu, szyi i owłosionej skórze głowy. Charakterystyczne są żółtobrunatne lub różowe złuszczające się plamy o nieregularnym kształcie, najczęściej liczne. Pod wpływem promieni słonecznych w miejscach zmienionych grzybiczo, powstają odbarwienia. W celu potwierdzenia rozpoznania lekarz ogląda zmiany w oświetleniu lampy Wooda. Łupież pstry leczy się doustnie, stosując leki przeciwgrzybiczne, głównie ketokonazol, itrakonazol lub flukonazol. Leczenie miejscowe szamponem zawierającym ketokonazol powinno obejmować nie tylko owłosioną skórę głowy, lecz także pozostałe powierzchnie skóry objęte zmianami (klatka piersiowa, szyja), aby nie dochodziło do stałego nadkażania.

Zakażenia drożdżakowe mogą być leczone miejscowo (w przypadku ograniczonych zmian), a w zakażeniach rozległych, układowych, podaje się leczenie ogólne: ketokonazol, flukonazol, amfoterycynę B i inne.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu